Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okuldaki ders saatlerinin sürelerinin uzun olduğuna değindi ve derslerin kısalması gerektiğini belirtti.

Dersler kısalıyor mu?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullardaki derslerin sürelerinin uzunluğuna değindi ve derslerin kısalması gerektiğini belirtti. Şu anda Milli Eğitime bağlı okullarda okutulan derslerin süresi 40, bazı okullarda ise 45 dakikadır. Milli Eğitim Bakanına göre bu süre öğrenciler için oldukça uzun.

İsmet Yılmaz’a göre günümüzdeki şartlarda öğrenme süresi gittikçe kısalmaktadır. Bu nedenle, öğrencilerin, dikkatlerini daha iyi toplayabilmesi için ders sürelerinin daha kısa olması gerektiği ifade edilmiştir. Öğrencilerin sadece 15 dakika dikkatle dinleyebildiğini belirten Bakan İsmet Yılmaz, buna bağlı olarak ders sürelerinin 40 dakikanın altında olması gerektiğini belirtti.

Bakan İsmet Yılmaz, Ekim 2017 tarihinde de ders sürelerinin kısalmasına yönelik bir açıklama yapmıştı. İsmet Yılmaz, ders sürelerinin 25 dakika olması gerektiği görüşünde.

Ülkemizde ders sürelerinin kısaltılması ile ilgili bu açıklamaların ardından diğer ülkelerdeki ders sürelerine bir göz atalım.

Almanya

Almanya diğer Avrupa ülkelerine göre farklı bir ülke. Eğitim sisteminde eyaletten eyalete, hatta eyalet içerisinde bile değişmelere sahip bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Almanya’daki derslere baktığımızda genel olarak derslerin sabah saat 8:00’de başlayıp, öğleden sonra 13:30’da bittiğini görmekteyiz. Bu açıdan ülkemizden farklı olduğunu söylenilebilir. Nitekim, ülkemizde dersler genellikle 7 ila 8 arasında başlayıp, 3 gibi bitmektedir. [1]

Almanya’daki ders sürelerine bakacak olursak, her bir ders ortalama 45 dakika sürmekte ve derslerden sonra 5 dakika ara verilmektedir. Bu açıdan ülkemizdeki ders sürelerine göre daha uzun, ders aralarının da daha kısa olduğu belirtilebilir.

Fransa

Fransa’nın eğitim sistemi bizim ülkemizin eğitim sistemine daha fazla benzerlik göstermektedir. Haftada 40 saat derse giren öğrenciler, sabah saat 8 buçuktan akşam 4 buçuğa kadar okulda kalmaktadır. [2] Ayrıca, öğrenciler öğle arası yemek için 1 buçuk saat gibi bir araya sahipler. Bu süre içerisinde yemek yemek için bazı öğrenciler ülkemizde olduğu evlerine giderken bazıları da okul kantinin de yemeklerini yemektedirler. Okul kantinlerinde, ağır yemeklerden ziyade daha hafif kahvaltı türü yiyecekler sunulmaktadır. [2]

Fransa’daki eğitim sisteminde ders sürelerine bakılacak olunursa, öğrenciler bir haftada ilkokulda, 60 dakikalık 22 ders, ortaokulda, 55 dakikalık 30 ders görürler. [3] Bu da ülkemizdeki ders sürelerinden oldukça fazla olduğu göstermektedir.

Finlandiya

Eğitim sistemi öve öve bitirilemeyen ülke Finlandiya’da ise durumlar biraz farklı. Finlandiya eğitim sistemi ile birçok ülkeye örnek olmuştur. Okullara ders saati konusunda özgürlük tanıyan bakanlık, haftada 19 ila 30 saat ders verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Ancak, ders süreleri konusunda da öğretmenler serbest bırakılmıştır. Öğrencilerin durumuna göre öğretmenler dersleri kısaltıp uzatma hakkına sahiptir. Ayrıca, öğretmenlerin kendi alanlarında yüksek lisans yapmış olma zorunlulukları da mevcuttur. [3]

İspanya

İspanyol eğitim sistemine bakıldığında Avrupa’nın diğer ülkelerine benzerlik gösterdiği görülmektedir. Haftada 5 gün boyunca öğrencilere 50 ve 60 dakikalık dersler verilmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, İspanya’da da derslerin süresi ülkemizdekinden fazladır. [3]

Diğer Avrupa Devletleri: [3]

Ülke Ortalama Ders Süresi Haftalık Ders Saati
  • Avusturya
50 dakika 20 ila 30 saat
  • Çek Cumhuriyeti
45 dakika 22 ila 25 saat
  • Hollanda
50 dakika 25 saat
  • İtalya
40 dakika 27 saat
  • Macaristan
45 dakika 30 dakika
  • Polonya
50 dakika 23 ila 31 saat
  • Portekiz
40 dakika 26 saat
  • Romanya
50 dakika 20 ila 32 saat
  • Yunanistan
40 ila 50 dakika 23 ila 35 saat

Yukardaki tabloya bakıldığında, ülkemizdeki ders sürelerinin kısaltılması ile ilgili bazı yorumlar yapabiliriz. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’ın, günümüz şartlarında öğrenme süresi kısaldığını ve bu nedenle ders sürelerinin kısaltılması gerektiği şeklindeki açıklamasına zıt olarak Avrupa’da birçok ülkede ders sürelerinin ülkemizdekinde fazla olduğu göze çarpmaktadır. Burada şu soru aklımıza gelebilir. Öğrenme süreleri sadece ülkemizdeki öğrencileri için mi kısaldı? Ancak, yukardaki ülkelerin ders süreleri ve haftalık ders saatlerine baktığımızda birçoğunun ders saatinin ülkemizdekinden az olduğu görülmektedir. Ayrıca, bu ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde, derslerin sadece bilgi aktarma üzerine kurulmadığı, çeşitli etkinliklerle öğrenmelerin pekiştirildiği ifade edilebilir. Buna göre, İsmet Yılmaz’ın bireylerin dikkatini ancak 15 dakika verebilir sözüne katılmakla beraber, dersin geri kalan kısmının verilen bilgi ile alakalı etkinliklerle doldurulması gerektiği için ders sürelerinin kısaltılmasına karşı çıktığımı belirtmek isterim. Bunun yerine, okullarımızda seçmeli ders adı altında verilen ve öğrenciler için sadece yük olarak görülen bazı derslerin kaldırılarak öğrencilere yönelik sosyal etkinlikler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’da birçok ülke bunu uygularken bizim tam tersini uygulamamız mantıklı değil. Ders süresinin azaltılması yerine, haftalık ders saatlerinde kısıtlamaya gidilerek derslerin daha çok etkinlikle geçmesine imkan tanınabilir. Ayrıca, bahsi geçen sosyal etkinlikler adı altında, öğrenciler bazı spor, müzik, resim, tiyatro vb. gibi etkinliklere katılarak rahatlama imkanı bulabilirler. Her konuda takip ettiğimiz Avrupa Birliği ülkelerini eğitim konusunda da biraz takip edebilirsek bence doğru noktaya ulaşabiliriz. Bu noktada, kendimize nüfus olarak 15’te birimiz olan Finlandiya’yı değil de nüfusu bize yakın olan Almanya’yı örnek alarak eğitimde doğru adımları atabileceğimizi düşünüyorum. Ders süreleri konusunda da yapılması gerekenleri kısıtlamadan ziyade sürelerin uzatılarak derslerin daha verimli geçmesi adına çalışmalar yapılabileceğine inanıyorum. Umarım Sayın Bakanımız dikkatle değerlendirmeden, üzerinde düşünmeden yeni bir karar almaz. Zira, bu günlerde düşünülmeden alınan kararlar öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi oldukça sıkıntıya sokmaktadır.

Ders sürelerinin kısaltılmasına yönelik sizin düşünceleriniz nelerdir? Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

Kaynakça:

[1] https://www.angloinfo.com/how-to/germany/family/schooling-education/school-schedule
[2] https://www.expatica.com/fr/education/Education-in-France_101147.html
[3] https://www.ogrenmen.com/egitim-ogretim/ab-uyesi-ulkelerin-egitim-sistemleri.html

Sayid Özcan

Sayid Özcan

İngilizce Öğretmeni - Eğitim Teknolojileri Uzmanı

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim Haberleri
Kantin var ama kantinci yok
Kantin var ama kantinci yok! İlginç uygulama

Ankara'da 2012 yılında açılan bir lisede öğrenciler okul kantininden kendi alışverişlerini kendileri yapıyor. Parayı kendileri ödüyorlar, para üstünü kendileri alıyorlar....

Kapat