Ankara’da 2012 yılında açılan bir lisede öğrenciler okul kantininden kendi alışverişlerini kendileri yapıyor. Parayı kendileri ödüyorlar, para üstünü kendileri alıyorlar.

Ankara’da yer alan Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji yönetimi 2012 yılında açılan bu okulda ilginç bir uygulamaya imza attı. 2012 yılında açılan ve 72 öğrenci alımı yapan kolejin müdürü bu kadar az öğrencinin olduğu bir okula hiç kimsenin kantin açmayacağını düşünerek bir uygulamayı denedi. Öğrencilerle konuşan ve her sabah okulun karşısındaki pastaneden okula poğaça alacaklarını belirten okul müdürü, poğaçanın parasını da öğrencilerin yanında bulunan kaseye koymaları gerektiğini belirtmiş. Her sabah sırayla poğaçalarını alan öğrenciler parasını ise yanındaki kaseye koyarak para üstünü de oradan tekrardan alıyor.

Öğrencilere ahlaki davranışlar kazandırıyor

2012 yılında kantinci olmadığı için böyle bir uygulamaya giden okul idaresi daha sonraları bu durumun öğrencileri ahlaki yönden de geliştireceğini düşünerek bu uygulamayı devam ettirmiştir. Herhangi bir görevli veya kameranın bulunmadığı kantinde öğrenciler bütün alışverişlerini yapıyor, fiyat listesinden parasını ona göre kaseye koyup para üstünü geri alıyor. Böylece helal ve haram kavramlarını, hakkı olmayanı almamayı öğreniyor. Okul idaresi parası eksik olan öğrenciler içinse daha sonra getirip koyabileceklerini söyleyerek açık kapı bırakıyor.

Okul idaresi ayrıca bir şekilde paraya ihtiyacı olan öğrenciler için ihtiyaç kasası adı altında bir kasa bırakıp oradan ihtiyacı olan öğrencinin para almasına imkan sunuyor. Parası olan öğrenci oraya para bırakabiliyor ihtiyacı olan ise oradan aldığı miktarı ve aldığı tarihi yazarak kırtasiye ve yiyecek için o parayı kullanabiliyor. Daha sonra elinde olduğunda tekrardan aynı kasaya geri bırakıyor. Böylece öğrencilerde yardımlaşma duygusu da gelişmiş oluyor.

Açıkçası ülkemizde bu tarz etkinliklerin daha çok olması gerektiğini düşünüyorum. Ama biz bunun yerine varsa yoksa akademik başarıları iyi olsun kaygısı içerisindeyiz. Ahlak olarak iyi olmayan bir toplum akademik anlamda iyi olsa bile ülkeyi geliştirmek için o bilgiler asla yeterli olmayacaktır. Bu yüzden temelinde ahlaki değerlerin olduğu bir eğitim anlayışının daha doğu olacağını düşünüyoruz. Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji kurucularını ve idarecilerini de yaptıkları bu uygulamadan dolayı tebrik ediyoruz.

Haberin Videosu

(Kaynak: TRT)


Sayid Özcan

egiteknoloji

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim Haberleri
Ödüllü Animasyon Yarışması
Ödüllü Animasyon Yarışması

Sevgili Eğiteknoloji takipçileri. Sizlerin katılımıyla ödüllü bir yarışma düzenliyoruz. Yaklaşık 18 aydır sizlerle birlikte eğitimde teknoloji kullanımına yönelik çalışmalar yapıyoruz....

Kapat