Okullarımızda MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre artık Destek Eğitim Odaları açılmaya başlandı. Peki bu Destek Eğitim Odası nedir? Nasıl açılır? Kimler burada ders görür? Okullarda zorunlu mudur? Destek Eğitim Odası yönetmelik ve şartnamesi. Yazımızda bu sorunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Destek Eğitim Odası Nedir?

Destek Eğitim Odası, okullarda seviye olarak zorluk yaşayan, akranlarıyla arasında seviye farkı bulunan ve kaynaştırma ya da bütünleştirme yoluyla akranlarıyla aynı sınıfta ders gören özel eğitime muhtaç ve özel yetenekli öğrencilerin özel bir şekilde ders almalarına yarayacak bir alandır.

Destek Eğitim Odası Okullarda Zorunlu Mudur?

Kaynaştırma ya da bütünleştirme yoluyla eğitim veren okullarda akranlarıyla aynı sınıflarda okuyan özel eğitime muhtaç ve özel yetenekli öğrenciler için Destek Eğitim Odası açılması zorunludur.

21. Yüzyıl Öğretmenleri İçin Web 2.0 Araçları

Destek Eğitim Odası Nasıl Açılır?

Destek Eğitim Odası il ya da ilçe özel eğitim kurulunun önerisi ile il ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından açılır. Destek Eğitim Odası açılması için aşağıdaki yolların izlenmesi gerekmektedir.

  • İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri uygun gördükleri taktirde her okulda ve her kademede Destek Eğitim Odası açabilir.
  • Özel destek alacak öğrenci sayısına göre okullarda birden fazla Destek Eğitim Odası açılabilir.
  • Destek Eğitim Odası açılış onayları, her birisi için bir seferliğe mahsus alınır.
  • Fiziki yetersizliklerden dolayı Destek Eğitim Odası açılamayan okullarda laboratuvarlar, idari odalar, öğretmen odaları gibi alanlar Destek Eğitim Odası olarak kullanılabilir.

Bir Öğrenci Destek Eğitim Odasında Kaç Saat Ders Alabilir?

Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) öğrencilerinin haftalık okullarda girdikleri ders saatinin en fazla %40’ı kadar dersi Destek Eğitim Odasında alması mümkündür. Örneğin, haftada 40 saat derse giren bir öğrencinin (40×40/100=16) Destek Eğitim Odasında en fazla 16 saat ders alması mümkündür.

Öğretmenlere Destek Eğitim Odasında Haftalık Ne Kadar Ders Verilebilir? Ne Kadar Ek Ders Ödenir?

Sınıf öğretmenleri Destek Eğitim Odasında haftada en fazla 8 saat görev alabilirken ek ders ücretleri normal ders ücretlerinden %25 zamlı olarak ödenir.

Branş öğretmenlerine ise haftalık maksimum alabileceği ders sayısı üzerinden tamamlayamadığı ders sayısı kadar Destek Eğitim Odasında ders verilebilir. Branş öğretmenlerine de Destek Eğitim Odasında girmiş olduğu derslerde normal derslere göre %25 zamlı ek ders ücreti ödenir.

Bugün sizlere genel olarak Destek Eğitim Odası nedir sorusunu ve ayrıca Destek Eğitim Odası ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştım. Destek Eğitim Odası ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Destek Eğitim Odası Kılavuzu


Sayid Özcan

egiteknoloji

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim Haberleri
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

5 Ekim günü 1994 yılında BM tarafından Dünya Öğretmenler Günü olarak belirlenmişti. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu olsun!

Kapat