Thinglink ile Etkileşimli Resimler

Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki ilginçliklerde artıyor. Kim derdi ki resimlerin üzerine videolar ya da 360 derece resimler eklenecek. Artık bu mümkün. Thinglink Web 2.0 aracı ile bilgisayarınızdan, internetten ya da Facebook hesabınızdan seçmiş olduğunuz bir resme interaktif veriler ekleyebiliyorsunuz. Örneğin, bir resmin üzerinde bir noktayı seçip Youtube üzerinden bir video ya Devamı…

Classdojo ile eğlenceli sınıflar oluşturun. Velilerle ve öğrencilerle iletişimde kalın.

ClassDojo ile Eğlenceli Sınıflar!

Hiç bitmeyen eğlenceli dersler hayal edin.. Öyle bir sınıf hayal edin ki içinde hem eğlence olsun hem bilgi olsun ve dersler hiç bitmesin. Öyle bir sınıf hayal edin ki öğretmen olarak veliler ve öğrencilerle iç içe olun ve sınıfınızı daha iyi kontrol edin. Öyle bir sınıf hayal edin ki bütün Devamı…

Lightshot nedir? Lighshot nasıl kullanılır? Lighshot ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

Lightshot ile Ekran Görüntüsü Alma

Özellikle yazılı sınav zamanlarında öğretmenler bilgisayar üzerinde yazılı hazırlarken bir hayli zorlanıyor. Özellikle sayısal branşlarda yazılı sınav hazırlamak oldukça zahmetli bir şey. Günümüzde hala eskiden yapıldığı gibi kağıtları kesip bir araya getirip yapıştırarak yazılı hazırlama örneklerine şahit oluyoruz. Yanlış anlamayın saygıdeğer öğretmenlerim, sizi küçümsemek değil amacım, sadece bundan sonraki yazılı Devamı…

Voki ile Karakter Seslendirme

Voki ile Karakter Oluşturup Seslendirme

Bugün sizlere derslerinizde severek kullanacağınız bir aracı tanıtacağım: Voki. Birkaç gün önce karşıma çıkan ve ilgimi çeken Voki’yi incelediğim zaman tam benim işime yarayacak bir Web 2.0 aracı olduğunu fark ettim. Öyle ki Voki ile o kadar eğlenceli seslendirmeler yapabiliyorsunuz ki bu da derslerinize renk katacaktır. Voki nedir? Voki, çevrimiçi Devamı…

Etkileşimli Test ve Anket Hazırlama

Etkileşimli Test ve Anket Hazırlama

Yıllardır sınıf içerisinde öğrencilerin çok pasif kaldıklarından bahsediyoruz. Artık etkileşimli test ve anketlerle bu duruma son verme zamanı. Yıllardır eğitimdeki en büyük sorunlarımızın başında öğrencilerin eğitim ortamına çok fazla katılmaması olarak görülmektedir. Öğretmen merkezli eğitim sisteminden 2005 yılında eğitimde Yapılandırmacı Yaklaşımı benimseyerek öğrenci merkezli eğitim sistemine geçtik. Ancak bu geçiş Devamı…

Animasyon nedir? Nasıl oluşturulur?

Animasyon nedir? Nasıl oluşturulur?

Sizlere geçen hafta Moovly ile örnek bir animasyon hazırlamıştım. Şimdi ise sıra geldi o animasyonun nasıl hazırladığıma. Öncelikle animasyon nedir sorusu ile giriş yapmak istiyorum bu yazıya. Animasyon nedir? Animasyon resimleri ve hareketsiz nesneleri hareket ediyormuş gibi göstererek bir film haline getirilmesidir. Animasyonlar ile soyut kavramları ve süregelen durumları somutlaştırarak Devamı…