Web 2.0 Araçları

Online Sınav ve Alıştırma Hazırlayabileceğiniz 7 Harika Araç

0
Please log in veya register to do it.
Online Test ve Sınav Hazırlayabileceğiniz Araçlar

Öğretmenlerin en büyük uğraşlarından birisi de sınav ve alıştırma kağıdı hazırlamaktır kuşkusuz. Eskiden elle yazılan sınav kağıtlarının ardından, Microsoft Word kelime işlemci programında hazırlanan sınavlar ve şimdi de web araçları kullanarak hazırlayabileceğiniz sınav ve alıştırma kağıtları. Sizlere bugün online sınav hazırlama, sınav oluşturma, online alıştırma hazırlama, test oluşturma ile ilgili çok güzel 7 araç tanıtacağım. Siz sadece sorularınız hazırlayın, bu araçlar geri kalan her şeyi sizin için yapsın.

iSpring Quiz Maker

iSpring Suite, çok yönlü öğrenme içeriği oluşturmaya yönelik bir yazılımdır. PowerPoint’e entegre edilmiş ve bu nedenle arayüzü son derece kullanıcı dostudur. E-öğrenme içeriği oluşturmada oldukça kullanışlı olan iSpring Suite’i kullanarak, 14 farklı soru şablonu ile online test oluşturabilirsiniz. Çoktan seçmeli, eşleştirme, sıralama, sürükle ve bırak, etkileşimli resimler gibi soru türlerini kullanarak etkileyici testler oluşturun. Ayrıca, bu testlerinize süreler koyun ve öğrencilerin keyifli bir değerlendirme sürecine destek olun.

Ücretsiz bir araç olan iSpring Quiz Maker’ı denemek için bu web sitesine gidebilir, nasıl yapıldığını öğrenmek için bu videoyu seyredebilirsiniz.

The Teacher’s Corner

The Teacher’s Corner isimli web sitesinde çok güzel bulmacalar hazırlayabilirsiniz. Soldan sağa, yukarıdan aşağıya çok kolay bulmaca hazırlama imkanı sunan The Teacher’s Corner, oluşturduğunuz dosyaları da rahatça çıktı alabilmeniz için PDF çıktısı oluşturma imkanı da sunuyor. Sınav oluşturma ve alıştırma hazırlama açısından derslerinizde kullanabileceğiniz çok güzel bir uygulama. Dili İngilizce olmasına rağmen talimatları takip ederek çok rahatlıkla alıştırmalarınızı hazırlayabileceğinizi düşünüyorum. Aşağıda bu aracı görselleştiren bir gif hazırladım.

Web Sitesi: https://worksheets.theteacherscorner.net/make-your-own/crossword/

Bulmaca (Crossword) Hazırlama
Bulmaca (Crossword) Hazırlama

Tefl.net

Tefl Alıştırma Hazırlama aracı vasıtasıyla 3 tip alıştırma hazırlamanız mümkün. Bunlardan ilki eşleştirme alıştırması, ikincisi karışık verilen harfleri düzenleme alıştırması, üçüncüsü ise gruplandırma alıştırması. Tefl.net üzerinden hazır olan kelimeler, terimleri girerek bu şekilde gruplandırmalar yapabilirsiniz. Sitenin dili İngilizce olmasına rağmen çok rahat bir şekilde talimatları takip ederek alıştırmalarınızı oluşturabilirsiniz. “Make worksheet” butonuna bastıktan sonra açılan sayfada sağ tuşa tıklayıp “Yazdır” komutuna basın. Oradan hedef yerini “PDF olarak kaydet” olarak belirleyip kaydedebilirsiniz. Aşağıya bu uygulamanın da bir gifini bırakıyorum.

Web Sitesi: https://www.tefl.net/worksheet-generator/

Eşleştirme (matching) Alıştırmaları Hazırlama
Eşleştirme (matching) Alıştırmaları Hazırlama

ArmoredPenguin.com

ArmoredPenguin sitesinde farklı türden alıştırma hazırlamanıza yarayacak araçlar var. Örneğin, eşleştirme, kelime avı, bulmaca, matematik işlemleri ve daha çok farklı tarzda alıştırma oluşturmaya yarayacak araçlar mevcut. Bu aracı her branşta kullanabilmeniz mümkün. Türkçe, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce ve daha başka derslerde alıştırma hazırlama için rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum. Dili İngilizce olmasına rağmen talimatları takip ederek rahatlıkla alıştırmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa bana sormaktan çekinmeyin. Soru sormak için Eğiteknoloji Soru-Cevap modülünü ya da yorumları kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.armoredpenguin.com/

ArmoredPenguin Online Alıştırma Hazırlama
ArmoredPenguin Online Alıştırma Hazırlama

Superkids.com

Bir başka online sınav hazırlama ve alıştırma hazırlama sitesi ise Superkids.com. Superkids.com sitesi aslında genel olarak İngilizce, matematik ve fen bilimleri öğretmenlerine hitap eden araçlar bulundursa da yine de diğer branşlarda da kullanabileceğiniz araçlar mevcut. Matematik alıştırmaları, İngilizce saatleri söyleme ile ilgili alıştırmalar, zihinsel aktiviteler gibi farklı tarzda alıştırmalar bulunduran Superkids.com’un kullanımı da oldukça basit. Yine İngilizce bir site olmasına rağmen talimatları takip ederek rahatça kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://superkids.com/aweb/tools/

Superkids Matematik Alıştırmaları
Superkids Matematik Alıştırmaları

Testhazirla.net

Benim yeni keşfettiğim favori uygulamalarımdan bir tanesi de Testhazirla.net sitesi. Bu sitede okuldaki sınavlarınızda kullanabileceğiniz çoktan seçmeli, a-b gruplu, arkasında cevap işaretleme kutucuğu bulunan çoktan seçmeli testler hazırlayabiliyorsunuz. Ayrıca yaprak test veya deneme sınavı da hazırlayabildiğiniz bu güzel siteyi kullanmak ise tamamen ücretsiz. Sizin için bir başka artısı da sitenin Türkçe olması. Daha önce anlattığım sitelerin tamamı İngilizce ama testhazirla.net tamamen Türkçe. Ücretsiz üye olduktan sonra uygulamaya giderek orada önce sınıf ismi, okul ismi, ders ismi, öğretmen adı gibi genel bilgileri girdikten sonra soruları hazırlamaya başlıyorsunuz. Sorular hazırlamak ise hepsinden daha kolay. Elinizde pdf dosyası bulunan ya da internette bulduğunuz bir testteki soruların tek tek ekran görüntüsünü alıp bu siteye ekliyorsunuz. Hemen gözünüz korkmasın. Ekran görüntülerini tek tek almak için de size bir araç göstereceğim. Daha önce sitemde anlatmış olduğum Lightshot uygulamasını kullanarak çok hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Lightshot uygulaması nasıl kullanılır buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ekran görüntüsünü de alıp soruları ekledikten sonra uygulama size testi hem A hem de B soru kitapçığı haline arkasına cevap işaretle kutucuğu yerleştirilmiş bir şekilde çıktısını veriyor.

Web Sitesi: https://testhazirla.net/

TestHazirla.Net’de Test Nasıl Hazırlanır? Online Sınav Hazırlama

Online sınav hazırlama ve alıştırma hazırlama için kullanabileceğiniz benim seçtiğim uygulamalar bunlar. Elbette bunlar en iyileri değildir belki daha iyi olanlar da vardır, ama bunlar benim gözüme çarpanlar. Eğer siz de beğendiyseniz yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Yorumlar kısmından geri bildirimlerinizi bekliyorum. Bunlardan birisiniz videosunu çekeyim mi ne dersiniz?

Biçimlendirici Değerlendirme Araçları

Bu yazıda online olarak kullanılan biçimlendirici değerlendirme araçlarını bulabilirsin. Ayrıca, işine yarayacak bir PDF dosyası da mevcut.

Bonus – Google Formlar ile Test Hazırlama

Google ın servisinden bahsetmeden geçmek olmaz! Google Form bir çeşit anket ve test uygulaması olarak başarılı bir şekilde hizmet veren bir uygulama. Tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Özelleştirilmiş sınavlar hazırlayarak yanıtları toplayabilir ve daha sonra, yanıtları otomatik olarak tabloya aktarabiliyorsunuz. Sorulara resim ve video eklemek mümkün. Ayrıca çoktan seçmeli sorular ekleyebilir ve verilen doğru yanıta göre şartlı devam işlemi yapabilirsiniz.

Yapabileceklerinizin tümü elbette bununla sınırlı değil. Formlara süre limit koymak, yanıtlara göre farklı sorular getirme, sonuçlardan anında bildirim alma, her bir soru için özelleştirme imkanının olması, sınav sonucundan kişinin anında haberdar olması/olmamasının ayarlanması ve daha birçok özelliğe sahip. Google formu diğerlerinden ayıran en önemli özellikle Google’ın diğer ürünleri ile haberleşebiliyor olması. Örneğin sonuçları e-tablolara atarak anında analiz edebilir, GMail ile bağlayarak anında mail atabilirsiniz. Daha da ötesi slayt ve docs ile bağlayarak da sertifika, fatura gibi otomatik doküman oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi için Google Form ile online sınav nasıl hazırlanır yazısına göz atabilirsiniz.

Online Sınav Hazırlayabileceğiniz 5 Kullanışlı Araç

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Etkili Sınıf Yönetimi Konusunda İşinize Yarayacak 5 İpucu

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF

 1. SAYİD HOCAM ELİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL PROGRAMLAR BUNLAR . YALNIZ BİR SORUM OLACAK. TESTHAZİRLA.NET PROGRAMINDA ONLİNE DENEME NASIL YAYINLAYACAĞIZ. BEN GÖREMEDİM VARSA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ. TŞK

  • Şahin Hocam selamlar. Beğendiğinize sevindim. Testhazırla ile aslında online değil de elle çözülebilir materyal hazırlanabiliyor. Online deneme hazırlamak için Google Forms uygulamasını önerebilirim. İyi çalışmalar 🙂

   • Merhaba,
    Google form da daha özgür kullanıma sahip diye düşünüyorum. Yanıtlara puan verme, sonuçları açıklama vs daha iyi gibi.
    Bu arada iletişim sayfanızda problem var, düzeltebilirseniz iyi olur

 2. Hocam merhabalar çalışmayı çok faydalı buldum. Bİr sorum olacaktı. İngilizce öğretmeniyim, kullandığım araçlardan en pratik olanı quizlet.com . quizlette kelimeleri kopyala yapıştır ile sisteme yapıştırıp sonra tek bir tuş ile çoktan seçmeli test vb yapılıyor. Tek olumsuz tarafı öğrencileri takip edemiyoruz.

  Sorum şudur acaba kelimeleri word ya da PDF den çekip çoktan seçmeli bir kelime quizi oluşturup, öğrencinin online çözdükten sonra öğretmene sonuç ve istatistiki bilgilerin geldiği bir program yazılmış mı.?

  • Hocam merhabalar. Beğendiğinize sevindim. Sizin söylediğiniz şekilde istatistikleri tutan bazı uygulamalar mevcut, ancak word ya da PDF gibi dosyalardan içerik çekme olayı konusunda bir özellikleri yok bildiğim kadarıyla. Siz kendiniz çoktan seçmeli sınavlar oluşturabilir ve öğrencilerin ismini alarak sonuç kaydını tutabilirsiniz. Wordwall, Google Forms, Socrative. Bu üçü sizin bu anlamda işinizi görecektir. İyi çalışmalar.

 3. altyapı olarak google formlara benzemesi dolayısıyla -belki d odur-, eba’daki sınav hazırlama bölümündeki fazlasıyla yeterli ve çok da iyi. şu mu bu mu diye aramaya gerek yok…

 4. Talebetiği nasıl unutursunuz şaşırdım bizi bu yıl resmen kurtardı.