Öğretmenlerin en büyük uğraşlarından birisi de sınav ve alıştırma kağıdı hazırlamaktır kuşkusuz. Eskiden elle yazılan sınav kağıtlarının ardından, Microsoft Word kelime işlemci programında hazırlanan sınavlar ve şimdi de web araçları kullanarak hazırlayabileceğiniz sınav ve alıştırma kağıtları. Sizlere bugün online sınav hazırlama, sınav oluşturma, online alıştırma hazırlama, test oluşturma ile ilgili çok güzel 5 araç tanıtacağım. Siz sadece sorularınız hazırlayın, bu araçlar geri kalan her şeyi sizin için yapsın.

1. The Teacher’s Corner

The Teacher’s Corner isimli web sitesinde çok güzel bulmacalar hazırlayabilirsiniz. Soldan sağa, yukarıdan aşağıya çok kolay bulmaca hazırlama imkanı sunan The Teacher’s Corner, oluşturduğunuz dosyaları da rahatça çıktı alabilmeniz için PDF çıktısı oluşturma imkanı da sunuyor. Sınav oluşturma ve alıştırma hazırlama açısından derslerinizde kullanabileceğiniz çok güzel bir uygulama. Dili İngilizce olmasına rağmen talimatları takip ederek çok rahatlıkla alıştırmalarınızı hazırlayabileceğinizi düşünüyorum. Aşağıda bu aracı görselleştiren bir gif hazırladım.

Web Sitesi: https://worksheets.theteacherscorner.net/make-your-own/crossword/

Bulmaca (Crossword) Hazırlama
Bulmaca (Crossword) Hazırlama

2. Tefl.net

Tefl Alıştırma Hazırlama aracı vasıtasıyla 3 tip alıştırma hazırlamanız mümkün. Bunlardan ilki eşleştirme alıştırması, ikincisi karışık verilen harfleri düzenleme alıştırması, üçüncüsü ise gruplandırma alıştırması. Tefl.net üzerinden hazır olan kelimeler, terimleri girerek bu şekilde gruplandırmalar yapabilirsiniz. Sitenin dili İngilizce olmasına rağmen çok rahat bir şekilde talimatları takip ederek alıştırmalarınızı oluşturabilirsiniz. “Make worksheet” butonuna bastıktan sonra açılan sayfada sağ tuşa tıklayıp “Yazdır” komutuna basın. Oradan hedef yerini “PDF olarak kaydet” olarak belirleyip kaydedebilirsiniz. Aşağıya bu uygulamanın da bir gifini bırakıyorum.

Web Sitesi: https://www.tefl.net/worksheet-generator/

Eşleştirme (matching) Alıştırmaları Hazırlama
Eşleştirme (matching) Alıştırmaları Hazırlama

3. ArmoredPenguin.com

ArmoredPenguin sitesinde farklı türden alıştırma hazırlamanıza yarayacak araçlar var. Örneğin, eşleştirme, kelime avı, bulmaca, matematik işlemleri ve daha çok farklı tarzda alıştırma oluşturmaya yarayacak araçlar mevcut. Bu aracı her branşta kullanabilmeniz mümkün. Türkçe, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce ve daha başka derslerde alıştırma hazırlama için rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum. Dili İngilizce olmasına rağmen talimatları takip ederek rahatlıkla alıştırmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa bana sormaktan çekinmeyin. Soru sormak için Eğiteknoloji Soru-Cevap modülünü ya da yorumları kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.armoredpenguin.com/

ArmoredPenguin Online Alıştırma Hazırlama
ArmoredPenguin Online Alıştırma Hazırlama

4. Superkids.com

Bir başka online sınav hazırlama ve alıştırma hazırlama sitesi ise Superkids.com. Superkids.com sitesi aslında genel olarak İngilizce, matematik ve fen bilimleri öğretmenlerine hitap eden araçlar bulundursa da yine de diğer branşlarda da kullanabileceğiniz araçlar mevcut. Matematik alıştırmaları, İngilizce saatleri söyleme ile ilgili alıştırmalar, zihinsel aktiviteler gibi farklı tarzda alıştırmalar bulunduran Superkids.com’un kullanımı da oldukça basit. Yine İngilizce bir site olmasına rağmen talimatları takip ederek rahatça kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://superkids.com/aweb/tools/

Superkids Matematik Alıştırmaları
Superkids Matematik Alıştırmaları

5. Testhazirla.net

Benim yeni keşfettiğim favori uygulamalarımdan bir tanesi de Testhazirla.net sitesi. Bu sitede okuldaki sınavlarınızda kullanabileceğiniz çoktan seçmeli, a-b gruplu, arkasında cevap işaretleme kutucuğu bulunan çoktan seçmeli testler hazırlayabiliyorsunuz. Ayrıca yaprak test veya deneme sınavı da hazırlayabildiğiniz bu güzel siteyi kullanmak ise tamamen ücretsiz. Sizin için bir başka artısı da sitenin Türkçe olması. Daha önce anlattığım sitelerin tamamı İngilizce ama testhazirla.net tamamen Türkçe. Ücretsiz üye olduktan sonra uygulamaya giderek orada önce sınıf ismi, okul ismi, ders ismi, öğretmen adı gibi genel bilgileri girdikten sonra soruları hazırlamaya başlıyorsunuz. Sorular hazırlamak ise hepsinden daha kolay. Elinizde pdf dosyası bulunan ya da internette bulduğunuz bir testteki soruların tek tek ekran görüntüsünü alıp bu siteye ekliyorsunuz. Hemen gözünüz korkmasın. Ekran görüntülerini tek tek almak için de size bir araç göstereceğim. Daha önce sitemde anlatmış olduğum Lightshot uygulamasını kullanarak çok hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Lightshot uygulaması nasıl kullanılır buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ekran görüntüsünü de alıp soruları ekledikten sonra uygulama size testi hem A hem de B soru kitapçığı haline arkasına cevap işaretle kutucuğu yerleştirilmiş bir şekilde çıktısını veriyor.

Web Sitesi: https://testhazirla.net/

TestHazirla.Net’de Test Nasıl Hazırlanır? Online Sınav Hazırlama

Online Sınav Hazırlama

Online sınav hazırlama ve alıştırma hazırlama için kullanabileceğiniz benim seçtiğim uygulamalar bunlar. Elbette bunlar en iyileri değildir belki daha iyi olanlar da vardır, ama bunlar benim gözüme çarpanlar. Eğer siz de beğendiyseniz yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Yorumlar kısmından geri bildirimlerinizi bekliyorum. Bunlardan birisiniz videosunu çekeyim mi ne dersiniz?


Sayid Özcan

Sayid Özcan

İngilizce Öğretmeni - Eğitim Teknolojileri Uzmanı

4 yorum

Serbay · 21 Ekim 2019 12:03 tarihinde

Ben bu siteyi sevdim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Web 2.0 Araçları Tanıtımı
21. Yüzyıl Öğretmenleri İçin Web 2.0 Araçları
21. Yüzyıl Öğretmenleri İçin Web 2.0 Araçları Listesi

21. yüzyıl öğretmenleri için web 2.0 araçları tanıtımına başlayayım. Eğitimde web 2.0 araçları nelerdir, web 2.0 araçları nasıl kullanılır, web...

Kapat