Web 2.0 Araçları

Lightshot ile Ekran Görüntüsü Alma

0
Please log in veya register to do it.
Lightshot nedir? Lighshot nasıl kullanılır? Lighshot ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

Özellikle yazılı sınav zamanlarında öğretmenler bilgisayar üzerinde yazılı hazırlarken bir hayli zorlanıyor.

Özellikle sayısal branşlarda yazılı sınav hazırlamak oldukça zahmetli bir şey. Günümüzde hala eskiden yapıldığı gibi kağıtları kesip bir araya getirip yapıştırarak yazılı hazırlama örneklerine şahit oluyoruz. Yanlış anlamayın saygıdeğer öğretmenlerim, sizi küçümsemek değil amacım, sadece bundan sonraki yazılı sınavlarınızda biraz daha yardımcı olmak.Elimizde bulunan bir kaynağı kullanarak yazılı sınavı hazırlamak istiyoruz. Ama bunu bilgisayara aktaramadığımız için bu durum bizim için zorluk teşkil ediyor. Artık birçok kitabın pdf kaynağına da aynı anda ulaşılabiliyorken internetten de birçok bilgiye ulaşma imkanımız bulunuyor. Bunlar da mümkün değilse istediğimiz kaynak taratılarak bilgisayara aktarılabilir ve sonrasında biraz sonra bahsedeceğim program ile kesilip biçilerek yazılı kağıdımız hazırlanabilir.

Lightshot örnek
Lighshot örnek kullanım

Bilgisayar ortamındaki bir pdf belgesi bir internet sitesini açarak ekran görüntüsü almak istiyoruz ancak bu PrintScreen tuşuna basıp bir resim düzenleyiciye yapıştırıp oradan istediğimiz kısım kesilerek yapıldığında çok fazla vaktimizi alıyor. Bunun yerine Lightshot adındaki programı bilgisayarımıza indirip kuruyoruz. Ve sonra ekran görüntüsü almanın keyfini çıkarıyoruz.

Nedir bu Lightshot?

Yukarıda bahsettiğim gibi Lighshot, istediğimiz bir yeri seçip o bölgenin ekran görüntüsünü almaya yarayan, ekran görüntüsü aldıktan sonra bu görüntüyü kaydetme, paylaşma ve bu görüntünün üzerinde düzenlemeler yapma imkanı sunan pratik bir ekran görüntüsü alma aracıdır.Lightshot ile neler yapabilirsiniz?

Lightshot ile istediğiniz bir bölgenin ekran görüntüsünü alabilir, bu görüntüyü;

  • Bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz,
  • Diğer arkadaşlarınızla anında paylaşabilirsiniz,
  • Düzenleyerek üzerine yazı, şekil vb. ekleyebilirsiniz,
  • Anında yazdırabilirsiniz.

Bunların yapmak için sadece Lightshot programını bilgisayarınıza kurup PrintScreen tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Yazılı zamanında bu programı bilmeyenlerin kullanmasının çok yararlı olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar 🙂

Powtoon Kullanım Rehberi
Voki Kullanım Rehberi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF