İş Hayatında Eğiteknoloji

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? ChatGPT Örnekleri

0
Please log in veya register to do it.
ChatGPT Nedir Nasıl Kullanılır Örnekleri

ChatGPT, yeni döneme damga vurmasını beklediğim yapay zeka teknolojisi. Nasıl ki uzun yıllardır bizim için internet demek Google demek olduysa, ChatGPT teknolojisinin de önümüzdeki yıllarda benzer bir etkiyi göstereceğini düşünüyorum. Neden olmasın ki? Düşünün ki, canlı olmayan bir varlık sizinle bir insan gibi doğal bir şekilde sohbet etsin. Bu durum bile günümüzde bizim için yeterince şaşırtıcı olmasına rağmen ChatGPT daha fazlasını da yapabiliyor. Bu yazımda sizlere son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ücretsiz mi, ne gibi örnekleri vardır gibi konulara değineceğim. Eğer hazırsanız, elinize kahvenizi alıp keyifle okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, aşağıda ufak düzenlemeler haricinde tamamen ChatGPT tarafından yazılmış Yapay Zeka Nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka nedir ve yapay zeka uygulamaları nelerdir? Yapay zeka araçları, yapay zeka örnekleri ve yapay zeka ile ilgili her şey.

Okumak İçin Tıklayın
E-Öğrenme Nedir Etkili E-Öğrenme İçeriği Nasıl Oluşturulur

ChatGPT Nedir?

İsterseniz bu sorunun yanıtını ChatGPT’ye soralım ve ne söylediğini yorumlayalım. Aşağıdaki görselde ChatGPT’ye sormuş olduğum soruyu ve cevabını göreceksiniz.

ChatGPT Nedir
ChatGPT Nedir

ChatGPT sohbet robotunun vermiş olduğu cevapta da görmüş olduğunuz gibi, ChatGPT OpenAI firmasının geliştirmiş olduğu GPT (Önceden Eğitilmiş Üretici) teknolojisi kullanarak çalışan bir dil modelidir. Bu model big data diye adlandırdığımız internette bulunan büyük veriyi inceleyerek kendini eğitebilmektedir. Kelimeleri tek tek analiz ederek bağlama uygun bir şekilde bir kelimeden sonra hangisinin gelmekte olduğunu inceleyerek cümle yapılarını öğrenmektedir. Bunun sonucu olarak, sormuş olduğunu sorulara ChatGPT doğal cevaplar verebilmektedir.

ChatGPT sadece sorulan sorulara doğal yanıt vermesinin yanı sıra, farklı alanlarda vermiş olduğu cevaplarla da şaşkınlık yaratmaktadır. Sizlere yazının ilerleyen kısmında ChatGPT örnekleri ile farklı sorular sorarak becerilerini göstermeye çalışacağım.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Size detaylı bir şekilde ChatGPT analizi yapmadan önce ChatGPT kullanımından kısaca bahsetmek istiyorum. Aşağıda adım adım ChatGPT üyeliği ve kullanımını anlattım:

 1. İlk olarak chat.openai.com web sitesine giriş yapınız. (Şimdilik maksimum kapasiteye ulaştığı için yeni üyelik kabul etmiyor. Yakın zamanda geri açılacağı söylendi)
 2. Daha sonra sign up butonuna tıklayarak mail adresiniz veya Google hesabınızla üye olunuz.
 3. Daha sonraki aşamada isminizi yazın.
 4. Son aşamada ise telefon numaranızı yazarak onay kodunu giriniz.

Tebrikler! Artık ChatGPT uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey ona soru sormanız. Sorduğunuz soruları sol taraftaki panelde kaydederek sonradan ulaşmanızı da sağlamaktadır. Ayrıca, ChatGPT’den aldığınız cevapları beğenerek veya beğenmeyerek onun öğrenme sürecine de yardımcı olabiliyorsunuz. Aşağıda sizler için hazırladığım detaylı ChatGPT videosuna ulaşabilirsiniz.

(Video çok yakında burada olacak)

ChatGPT’yi Kim Geliştirdi?

ChatGPT yapay zeka endüstrisinde çalışmalar yapan bir Amerikan şirketi OpenAI firması tarafından geliştirilmiştir. 6 kuruculu şirketin kurucuları arasında Tesla ve SpaceX gibi kurduğu şirketlerle adından söz ettiren Elon Musk da vardır. Ayrıca, Microsoft da OpenAI şirketinin yapay zeka çalışmalarını desteklemektedir [1]. OpenAI şirketi ayrıca başta DALL-E olmak üzere geliştirmiş olduğu diğer yapay zeka uygulamaları ile de dikkat çekmektedir. Önümüzdeki yıllarda da yapay zeka uygulamaları alanında etkileyici çalışmalar yapacağı düşünülmektedir.

ChatGPT Neden Bu Kadar Önemli?

Benim için en heyecanlı noktalardan birisi ChatGPT’nin bende yaratmış olduğu yenilikçi modeli oldu. Öyle ki, bizler yıllardır interneti Google ile bir tutan bir nesil olduk. Bilmediklerimizi Google aramalarına yazıp çıkan sonuçlardan birisine tıklayarak bilgiler edinmeye başladık. Esasen bu edindiğimiz bilgilerin doğruluğu ve yanlışlığı konusunda da çok sorgulama yaptığımız da söylenemez. Web 2.0 denilen teknolojide artık herkesin içerik üretmesi kolaylaştığı için herkesin doğru veya yanlışa dikkat etmeksizin içerikler paylaşmaya başladığı bir dönemi yaşadık. Şu an okumuş olduğunuz içerik de bunlardan birisi esasen. Google ise çeşitli algoritmaları sayesinde bir değerlendirme yaparak web sitelerini belli sırayla bizlere gösterdi. Biz de genelde ilk 3 sıradaki sitelerden birisine tıklayarak bilgi edinmeye çalıştık. Bununla birlikte, ChatGPT’nin bu süreci tek başına ortadan kaldırabilecek derinlikte bir teknoloji sunduğunu görüyoruz. Tabi ki Google gibi bir dev arama motorunu ortadan kaldırmak bu kadar kolay olmayacaktır, fakat ChatGPT’nin bazı özellikleri ile şimdiden avantaj sağladığını söyleyebilirim.

ChatGPT’nin Yetenekleri ve Avantajları

ChatGPT bize neler vadediyor? ChatGPT’nin ne gibi yetenekleri var şimdi biraz bunun hakkında konuşalım. İnternetten önce bilgiye ulaşmak oldukça zordu ve bilginin kaynakları sınırlıydı. Örneğin, bilgiye ulaşabileceğiniz en önemli kaynakların başında öğretmenler, kütüphaneler ve televizyon-radyo gibi kitle iletişim araçları geliyordu. Ayrıca, bu bile sizin bilgi dağarcığınızı yeterince geliştirmiyor, dünya çapında olan bitene ulaşmanız için çok da fırsat sunamıyordu. Bu nedenle, öğretmenler, kitaplar, kütüphaneler ve tabi ki edinilen bilgiler altın değerindeydi.

İnternetten sonra bilgiye ulaşmak artık çok kolaylaştı. 2000’li yılların başından itibaren daha hızlı hale gelen internet teknolojisi, Google, Yahoo, MSN gibi arama motorları, 2005 sonrası yaygınlaşan web 2.0 araçları ve sosyal medya siteleri bilgiye ulaşımı kolaylaştırdı. Bununla birlikte, bilgi artık önemini daha çok yitirmeye ve dezenformasyon da artmaya başladı. İnternete hemen hemen herkesin içerikler yazması bilginin doğruluğu konusunda şüpheler oluşturmaya başladı.

ChatGPT’ye gelince, anlamlı ve doğru bilgiye arama motorlarından ulaşmanın ötesinde bir teknoloji olduğunu düşünüyorum. ChatGPT internette büyük veriyi tarayarak bağlama uygun anlamlı cümleler oluşturarak size en doğru bilgiyi, en hızlı ve doğal şekilde vermeye başladı. Örneğin, siz Google’a deprem nasıl oluşur gibi bir arama terimi yazdığınızda birçok haber ve blog sitesinin bu terimi evirip çevirerek içerikler oluşturduğuna şahit olursunuz. Bir türlü istediğiniz bilgiye ulaşamaz, reklamlar içerisinde boğulur ve belki de istediğiniz bilgiyi bulmadan o siteden çıkarsınız. Bununla birlikte, ChatGPT’ye bu soruyu sorduğunuzda size ihtiyacınız olan bilgiyi saniyeler içerisinde maddeler halinde sıraladığını görmektesiniz.

Depremler nasıl oluşur
ChatGPT’ye depremler nasıl oluşur sorusunu sordum

Evet, yukarıda gördüğünüz gibi sorduğum bu soruyu mantıksal çerçeve içerisinde güzel bir cevap verdiğini görüyoruz. Hatta daha fazlasını ekleyecek olursak, başka bir hesaptan aynı soruyu sorduğumda farklı cevaplar ürettiğini ve kendisini hiç tekrar etmediğini görmekteyiz. Bu da klasik arama motorlarından farklı olarak doğal ve zengin içerikler sunduğu anlamına gelmektedir. Aşağıda örnekte görebilirsiniz.

Depremler nasıl oluşur
Depremler nasıl oluşur sorusuna ChatGPT’nin diğer hesabıma verdiği cevabın farklı olduğunu görüyoruz.

ChatGPT Nedir ve Örnekleri Nelerdir?

Yazının bu kısmına kadar sizlere ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, neden önemlidir gibi konulardan bahsetmeye çalıştım. Bu aşamada ise, size ChatGPT’ye sormuş olduğum 5 farklı soruyu ve bu soruların cevaplarını aktaracağım. Sizler de bu soruları dikkate alarak ChatGPT’yi nasıl kullanabileceğiniz konusunda fikirler edinmiş olacaksınız. Listemize başlayalım.

1. Dil Eğitimi ve Çeviri

İlk olarak, sizlere ChatGPT yapay zeka robotunu dil eğitimi ve çeviri alanında nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim. ChatGPT’ye bir ifadeyi çevirmesini, bir cümleyi cümle ögelerine ayırmasını istediğimde verdiği cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Ben: "su içmek istiyorum" ifadesini İngilizce'ye çevirebilir misin?
ChatGPT: "I want to drink water"
Ben: Peki "I want to drink water" ifadesindeki kelimeleri cümle ögelerine ayırabilir misin?
ChatGPT: Tabii! "I want to drink water" ifadesindeki kelimeler şöyle cümle ögelerine ayrılabilir. 
"I" - Özne 
"want" - Fiil 
"to drink" - Fiil cümleciği (infinitive phrase)
"water" - İsim (noun)
Bu cümlede, "I" öznedir ve "want" fiilidir. "To drink" ise bir fiil cümleciği olup, "drink" fiilinin infinitive hali olup, "want" fiiline yardımcı olur. "Water" ise cümlenin ne istediğini belirten bir isimdir. Umarım bu açıklama yardımcı olur!

2. Test Hazırlama

Yukarıda görüldüğü gibi, ChatGPT dil eğitiminde yardım alacağımız ender araçlardan birisi olacaktır. Ayrıca, ChatGPT test hazırlama konusunda da oldukça yeteneklidir. ChatGPT’ye bir konu vererek ve bu konuda şu kadar soru oluştur diyerek testler oluşturabilirsiniz. Örneğin, İstanbul’un Fethi konusu ile ilgili oluşturduğum teste göz atınız.

ChatGPT Test Hazırlama
ChatGPT Test Hazırlama

3. Senaryo Oluşturma

ChatGPT senaryo, hikaye, şiir ve diğer edebi türlerden içerik oluşturma konusunda da oldukça becerikli. Kendisinden İngilizce olarak restoranda kullanacağımız ifadelerden oluşan bir diyalog oluşturmasını istedim. Bana aşağıdaki senaryoyu oluşturdu:

ChatGPT Senaryo Yazımı
ChatGPT Senaryo Yazımı

4. Kodlama

ChatGPT kodlama yapanlar için de oldukça kullanışlı içerikler sunuyor. Kendisine Arduino kodlamasında kullanmak üzere sorduğum soruya verdiği cevabı aşağıda paylaşıyorum.

ChatGPT Kodlama
ChatGPT Kodlama
const int ledPin = 13;   // Gece lambasının bağlandığı pin
const int ldrPin = A0;   // LDR sensörünün bağlandığı pin

void setup() {
 pinMode(ledPin, OUTPUT);  // Gece lambasını çıkış olarak ayarla
 pinMode(ldrPin, INPUT);  // LDR sensörünü giriş olarak ayarla
}

void loop() {
 // LDR sensörünün değerini oku
 int ldrValue = analogRead(ldrPin);
 // Eğer LDR sensörünün değeri düşük ise, gece lambasını aç
 if (ldrValue < 200) {
  digitalWrite(ledPin, HIGH);
 }
 // Aksi takdirde, gece lambası

Görmüş olduğunuz gibi ChatGPT benim için hazır Arduino kodlarını oluşturdu. Buna benzer olarak HTML, C#, PHP, Python, JavaScript vb. gibi kodlama dillerinden de kodlar oluşturma imkanına sahipsiniz.

5. Veri Seti Oluşturma

ChatGPT sizler için hazır veri setleri de oluşturuyor. Örneğin, siz veri analizinde kullanmak üzere bir veri setine ihtiyacınız var. Detaylı bir şekilde anlatıyorsunuz, ChatGPT sizin için bu verileri Excel veya Google E-Tablolar tablosu halinde oluşturuyor. Örnek veri setini incleyin:

ChatGPT Veri Seti Oluşturma
ChatGPT Veri Seti Oluşturma

Sonuç

Sonuç olarak, ChatGPT yapay zeka uygulamasının ilerleyen dönemde adını sıkça duyacağımızı ve birçok alanda kullanacağımızı düşünüyorum. Artık web 2.0 teknolojisinin alternatifi olarak çok güçlü bir web 3.0 yani semantik web teknolojisinin yaklaştığı görüşündeyim. Bu nedenle, bizlerin de bu tarz uygulamaları hayatımızı kolaylaştıracak ve ileriye taşıyacak şekilde kullanmamız gerektiğine inanıyorum. Sizlere burada anlatmaya çalıştığım ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi konuların faydalı olması diler sonraki yazılarda görüşmeyi umarım. Eğer yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı ve ChatGPT ile ilgili yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

Görüşmek üzere.

Sayid Özcan

Referanslar

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/OpenAI

[penci_review]

Google E-Tablolar ile Öğrenci Soru Çözüm Takibi
Actionbound Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Reactions

1
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

1

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF