Okullarda Eğiteknoloji

eTwinning Nedir? eTwinning Projesi Nasıl Yapılır?

0
Please log in veya register to do it.
eTwinning Nedir eTwinning Projesi Nasıl Başlatılır

Ülkemizde ve Avrupada son zamanlarda çok popüler hale gelen eTwinning Milli Eğitim Bakanlığımızın da ortaklığı bulunduğu bir proje hazırlama portalıdır. Son zamanlarda popüler hale gelen eTwinning hakkında da eTwinning nedir, eTwinning faydaları nelerdir, eTwinning etkinlikleri nelerdir, eTwinning projesi nasıl başlatılır gibi birçok soru da sorulmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını aktarmaya çalışacağım.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

eTwinning Nedir?

Yukarıda kısaca bahsetmiş olduğum eTwinning nedir sorusunu sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım. eTwinning internet ortamında ortaklar bularak okullarda belli bir proje üzerinde çalışmanıza imkan sağlayan, Avrupa ve çevresindeki bazı ülkeleri kapsayan ücretsiz proje düzenleme platformudur. eTwinning platformu üzerinden öğretmenler kayıt yaparak bulundukları okul adına diğer okullarla belli bir konuda ücretsiz bir şekilde projeler düzenleyebilirler. eTwinning projeleri tamamen ücretsiz olup proje esnasında da web araçlarından ve dijital araçlardan faydalanmanızı amaçlar. Başında bulunan “e” ifadesi zaten bu projelerin çevrimiçi bir ortamda düzenlendiğini göstermek içindir.

eTwinning Projesi Nasıl Başlatılır?

eTwinning’de proje başlatmak ya da yapmak için ilk yapmanız gereken şey eTwinning.net adresine ücretsiz üye olarak hesap oluşturmanızdır. Hesabınızı oluşturduğunuz anda bazı özellikleriniz kısıtlı olabilir çünkü hesabınızın onaylanması gerekmektedir. Ama size bir tüyo verecek olursam eTwinning platformunun akıllı telefon uygulamasını indirmek bu onaylanma sürecini hızlandırmaktadır. eTwinning.net sitesine üye olduktan sonra siteye giriş yaparak “eTwinning Live” portalına giriş yapmanız gerekmektedir. eTwinning Live portalına giriş yaptıktan sonra artık proje başvuruları, ortak bulma, projeye katılma, okul ve kişisel bilgileri düzenleme gibi işlemleri buradan yapabilirsiniz. eTwinning projesi başlatmak için yapmanız gereken ilk şey bir konu belirlemek, ortak bulmak olacaktır. Ama benim tavsiyem, ilk olarak siz bir yürütücü olmadan başka bir projeye dahil olabilir ve böylece tecrübe kazanabilirsiniz.

eTwinning Ortak Bulma

eTwinning Ortak Bulma Ortak Nasıl Bulunur
eTwinning Ortak Bulma

eTwinning projesi başlatmak için ortak katılımcı bulmalısınız. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi Ortak Bulma Forumlarını kullanarak eTwinning’de hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan ortak bulmanız mümkün. Bir projede projenin büyüklüğüne göre 20 katılımcı da olabilir 50 katılımcı da 70 katılımcı da olabilir. Aynı okuldan farklı öğretmenler ortak olarak bir projeye dahil olabilirler. eTwinning Live portalında projeler kısmını gezerken sizinle alakalı, hoşunuza giden bir projeye tıklayarak kurucusu ile mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

eTwinning ortak bulmanın bir yolu da sosyal medya araçlarını kullanmaktır. Facebook üzerinden eTwinning Türkiye grubunu takip ederek oradan ortak arayan kişilerle iletişime geçerek bir projeye dahil olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda eTwinning etkinlikleri, eTwinning forum, eTwinning Twinspace ile ilgili bilgiler verdim. Okumak için buraya tıklayabilirsin.

Online Sınav Hazırlayabileceğiniz Araçlar

Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu Nasıl Olmalı (Canlı Yayın)
Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF