Kavram Haritası Oluşturma

Kavram Haritası Oluşturma
Bu makaleye oy ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Gece gece çok işime yarayan bir uygulama tanıtacağım. Kavram haritası ya da akıllı şemalar nasıl oluşturulur bu konuda bilgiler vereceğim. Kavram haritası ile ilgili çok fazla soru gelmeye başladı. Kavram haritası ne demektir? Ya da bunu şu şekilde soranlar da oldu. Örümcek haritası nedir ya da bigli haritası nedir şeklinde. Aslında bunların hepsi kavram haritası anlamına geliyor. Bu nedenle ben de size kavram haritası oluşturma ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bu aralar çok yoğun bir çalışma temposu içerisindeyim. Bir konferansta sunacağım çalışma için hazırlık yapıyorum. Bu bağlamda bir şemaya ihtiyaç duydum. Açtım Photoshop üzerinden hazırlamaya başladım. Sonrasında bu işin çok zamanımı alacağını düşündüm. Kelime işlemci Microsoft Word üzerinden de denesem de bu da çok detaylı olmadığı için işime pek yaramadı. Google üzerinden “online mind map”  anahtar kelimesi ile arama yaptım. Birkaç siteye tıklayarak inceleme yaptım ve Bubble.us/mindmap sitesinin benim için uygun olduğunu gördüm. Aslında hazırlayacağım şey bir kavram haritası değildi ancak yine de birbiriyle ilişkisi olan maddeler listelemek için kavram haritası oluşturma aracını kullandım. Yazımın sonunda oluşturduğum şemayı da sizinle paylaşacağım.

Kavram haritası nedir?

Birbiriyle bağlantısı olan kavramların bir şablon ya da şema üzerinde ilişkisinin gösterilmesine kavram haritası denir. Kavram haritaları aslında insanların kafasında yer alan bilgilerin ast-üst ilişkisini anlayabilmek adına çok faydalı bir uygulamalardır. Şöyle ki, Coğrafya dersinde yer alan “delta, menderes, kanyon” gibi konular dış kuvvetler konusu içerisinde yer alırken bunları kavram haritalarında “Akarsu biriktirme şekilleri -> delta, menderes, Akarsu aşındırma şekilleri -> Kanyon” (bu bilgiler temsilidir) şeklinde sınıflandırabilirsiniz. Bu durum ham bilginin zihinde doğru bir şekilde sınıflandırılmasına yarar. Bu yüzden eğitim sürecinde kavram haritalarını kullanmak öğrencileriniz için faydalı olabilir. İster kavram haritalarını siz oluşturun isterseniz öğrencilerinize oluşturtun kavram haritalarını eğitim sürecinde kullanmaya çalışın.

Sizin için yazmış olduğum detaylı Kavram Haritası Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Kavram haritası nasıl oluşturulur?

Kavram haritası eskiden bir karton, bir A4 kağıt üzerine çizim yaparak oluşturulan bir araçtı. Şimdi ise artık internet teknolojisi ve Web 2.0 araçları geleneksel araçların yerlerini aldı. İnternet üzerinden birçok site aracılığıyla çok kolay bir şekilde kavram haritalarınızı oluşturup bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktı alabilirsiniz. Bunlardan bazıları “Mindmup“, “Bubbl.us” ve “Mindmeister” araçlarıdır.  Bunlar benim kullanmayı sevdiğim uygulamalardan bazılarıdır. Bazı öğrencilerime de daha önce “Mindmup” üzerinden kavram haritaları da oluşturtmuştum. Çok faydalı olduğunu da gözlemledim. Sizler de kavram haritası oluşturmak için bu araçları kullanabilirsiniz.

Kavram Haritası Oluşturma Örnekleri

Şimdi sizlerle daha önce başkaları tarafından hazırlanmış kavram haritası örneklerini paylaşacağım.

(Buradaki resimler Google görsel aramaya “kavram haritası” yazılarak yapılan aramadan bulunmuştur ve tamamen örnek amaçlı kullanılmıştır.)

Bu da benim hazırlamış olduğum şema

Son olarak bu yazıyı yazmama neden olan şemayı sizlerle paylaşayım. Bir kavram haritası değil ama bu araçlar bu şemayı oluşturmak için çok işime yaradı. Son olarak şunu belirtmek isterim ki yukarıda yazmış olduğum bilgiler için herhangi bir literatür araştırması yapmadım. Vermiş olduğum bilgiler tamamen kendi düşüncem olup deneyimlerimle desteklenmiştir. Ayrıca bazı bilgiler yüksek lisans sürecinde girmiş olduğum derslerden derlenerek sunulmuştur. Herkese iyi geceler.

Kavram Haritası Araçları:Mindmup“, “Bubbl.us” ve “Mindmeister

Kavram haritası aracı kullanarak oluşturulmuş bir şema
Kavram haritası aracı kullanarak oluşturulmuş bir şema

Bu araçların yanı sıra milyonlarca görseli içerisinde barındıran grafik ve kavram haritalarına benzer şemalar, infografikler, logolar, sosyal medya resimleri oluşturabileceğiniz Canva uygulamasına da deneyebilirsiniz.

Paylaş ki herkes faydalansın!
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  

2 thoughts on “Kavram Haritası Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Web 2.0 Araçları
Scratch ile kodlama nasıl yapılır?
Scratch ile harikalar yaratma zamanı!

Scratch ile harikalar yaratma zamanı! Merhaba sevgili dostlarım. Bugün sizlere programlama dersi vereceğim. Programlama dediysem hemen gözünüz korkmasın. Kod yok,

Kapat