Okullarda Eğiteknoloji

Harmanlanmış Öğrenme Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
Please log in veya register to do it.
iSpring Suite ve Harmanlanmış Öğrenme

Harmanlanmış öğrenme yaklaşımının etkili olup olmadığı sorusu tüm dünyadaki eğitim profesyonellerinin ilgisini çekiyor. Peki bu konu son 10 yılda neden bu kadar dikkat çekmeye başladı? Harmanlanmış öğrenme, daha esnek bir öğrenme deneyimi oluşturmaya yardımcı olan e-Öğrenme içeriği aracılığıyla eğitmen yönetimindeki geleneksel sınıf içi eğitimi çevrimiçi eğitimle birleştiren bir öğrenme yaklaşımıdır.

Tam kapsamlı E-Öğrenme yaklaşımından farklı olarak, çevrimiçi eğitim bir öğretmenle yüz yüze eğitimin yerini almaz; öğretmenler öğrenme deneyimini geliştirmek için teknolojiden yararlanır.

Ancak, harmanlanmış öğrenme yönteminin sadece bazı ilave çevrimiçi kaynaklarla tamamlanmış yüz yüze egitimden ibaret olduğunu söylemek yanlış olur.

Harmanlanmış Öğrenme Yaklaşımının Faydaları

Eğer harmanlanmış öğrenme uygulamak istiyorsanız, büyük ihtimalle bu yaklaşımın avantajlarından bazılarını öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Daha güvenli öğrenme ortamı

Harmanlanmış öğrenme, öğrencilerin çevrimdışı olarak birlikte geçirdikleri saat sayısını azaltarak öğrenmeyi daha güvenli hale getirir, ancak yine de onlara yüzyüze iletişim kurma imkanı sağlar.

Etkileşimli öğrenme süreci

Teorik materyaller zorlayıcı ve hatta sıkıcı olabilir. Öğrencilerin aynı bilgileri düğmelere tıklayarak, bir diyalog simülasyonuna katılarak, oyun benzeri bir ders alarak vb. öğrenmeleri ise tamamen farklı bir durumdur.

Daha iyi kavrama

“Ters yüz sınıf” olarak adlandırılan en popüler harmanlanmış öğrenme modellerinden biri, öğrencilerin tüm teorik materyalleri kendi hızlarında tek başlarına çalışmasını ve yüz yüze oturumlar sırasında yeni bilgi ve becerileri uygulamasını sağlayarak daha iyi bir kavrayış sağlar.

3 Adımda Harmanlanmış Öğrenme Modeline Geçiş

1. Adım

Harmanlanmış öğrenme hedeflerini belirleyin. Bu yöntem ile hangi amaç ve hedeflere ulaşmayı beklediğinizi belirleyin.

2. Adım

İçerik oluşturmak ve sunmak için doğru araçları edinin. Harmanlanmış öğrenme sürecinin çevrimiçi kısmını başlatmak için özel bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır.

Bu öğenme yönteminin esnek ve özelleştirilebilir yapısı göz önüne alındığında, yazarlık aracı e-Öğrenim materyallerini hızlı bir şekilde oluşturmanızı ve güncellemenizi sağlamalıdır. Öğretim tasarımı konusunda herhangi bir deneyiminiz yoksa ve öğrenme materyallerini sorunsuz bir şekilde oluşturmak istiyorsanız iSpring Suite‘i deneyin. Bu araç bir PowerPoint eklentisi olarak çalışır, dolayısıyla arayüzü size tanıdık gelecektir ve bu sayede özel bir eğitim almadan hemen içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

iSpring Suite ile Neler Yapabilirsiniz?

  • İlgi çekici slayt tabanlı çevrimiçi kurslar oluşturun.
  • Etkileşimli sınavlar ve 14 soru tipiyle testler oluşturun.
  • Video eğitimlerini kaydedin ve düzenleyin.
  • Diyalog simülasyonları oluşturun.

Neden Etkileşimli Değerlendirme Etkinlikleri?

Sınav, her türlü eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Öğrencilerinizin ilerlemesini takip etmenize ve neyin öğrenilip neyin öğrenilmediğini görmenize olanak tanır. Online test hazırlama, özellikle de bunun için çok sayıda sezgisel araç varken çok fazla zaman almaz. Listedeki 10 test hazırlama programı arasından birini seçebilirsiniz.

Daha derine inelim ve bu çalışmaların spesifik bir araçla, yani iSpring Suite ile nasıl yapılacağını öğrenelim.

iSpring Suite’te kısa sınavlar oluştururken derecelendirmeye tabi tutabileceğiniz 14 tür soru kullanabilirsiniz. Bunlardan bazılarını inceleyelim.

1. Çoktan Seçmeli – Öğrencinin birkaç alternatif arasından tek bir doğru cevabı seçmesi gerekir.

iSpring Suite çoktan seçmeli

2. Doğru veya Yanlış – Öğrenci ifadenin doğru mu yanlış mı olduğunu belirlemelidir. Bu en basit soru tipidir.

iSpring Suite Doğru Yanlış

3. Kelime Sürükleme – Öğrencinin kelime bankasındaki kelimeleri verilen metindeki boşluklara sürükleyip bırakması gerekir.

iSpring Suite Kelime Sürükleme etkinliği ve Harmanlanmış Öğrenme

4. Eşleştirme – Öğrenci kelime, cümle veya resim çiftlerini eşleştirmelidir. Görevi zorlaştırmak için ekstra eşleştirmeler ekleyebilirsiniz. Tipik bir soru 4 ila 10 çift içerir. Bu tür sorular terimler ve tanımları, metinler ve resimleri, yazarlar ve alıntıları, tarihler ve olayları vb. eşleştirmek için kullanılabilir.

4.	Eşleştirme - Öğrenci kelime, cümle veya resim çiftlerini eşleştirmelidir. Görevi zorlaştırmak için ekstra eşleştirmeler ekleyebilirsiniz.

5. Sürükle – Bırak – Etkileşimli mini oyunlar: öğrenci nesneleri sürükler ve uygun yerlerine bırakır. Etkileşimi arttırmak için kullanılabilir.

iSpring Suite Sürükle Bırak

İlginç interaktif testleri daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getiren pek çok seçenek de bulunmaktadır. Zaman kısıtlaması, deneme sayısı, dallanma, özel geri bildirim bunlardan bazılarıdır. Tüm bunlar sayesinde, öğrencileriniz çok etkileşimli ve ilgi çekici bir şekilde online test yapabilirler.

3.Adım

Harmanlanmış öğrenme sürecini başlatın ve sabırlı olun. Öğrencilerinize sistemi kullandırmaya başlayın – artık hazırsınız! Göreviniz artık öğrenme sürecini organize etmek ve sürdürmekten ibaret. Sabırlı olun. Harmanlanmış öğrenme yönteminin sonuç vermesi en az birkaç hafta alacaktır.

iSpring Suite’te 14 soru türü bulunmaktadır.

iSpring Suite Soru Türleri ve Harmanlanmış öğrenme

iSpring Suite ile yazmış olduğumuz bu detaylı yazıyı beğendiyseniz yazımızı paylaşmayı ve yorumlarınızı aşağıya eklemeyi unutmayınız.

Articulate Storyline 360 ile Dijital İçerik Geliştirme Eğitimi
E-Öğrenme: Geleceğin Eğitim Anlayışı

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF