İş Hayatında Eğiteknoloji Okullarda Eğiteknoloji

iSpring Suite ile Etkili E-Öğrenme İçeriği Oluşturma Adımları

0
Please log in veya register to do it.
E-Öğrenme Nedir? iSpring Suite ile Nasıl Oluşturulur?

Bu yazımda sizlere E-Öğrenme kavramı ve e-öğrenme içeriği hazırlamanın adımlarından bahsedeceğim. Ayrıca, e-öğrenme içeriği hazırlayabileceğiniz programlarda birisi olan iSpring ile içerik hazırlamayı göstereceğim. E-öğrenme nedir ve etkili bir e-öğrenme içeriği nasıl oluşturulur adım adım inceleyelim.

E-Öğrenme Nedir?

Uzaktan eğitim kavramı bilgiye ulaşmayı zamandan ve mekandan bağımsız hale getiren bir stratejidir. E-öğrenme de bunu sağlayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yöntem, başka bir ifadeyle Elektronik Öğrenme, bilginin ve öğrenme materyallerinin dijital bir biçimde öğrenenlere aktarılmasıdır. E-Öğrenme ile öğrenme içerikleri internet ile veya internetsiz bilgisayarlar, tabletler ve hatta mobil telefonlar ile kolayca aktarılmaktadır. Bu da bilginin her an her yerden öğrenilmesini kolay bir hale getirmektedir. Temel olarak, e-öğrenme dijital ortamda bir eğitim içeriğinin aktarılması olarak tanımlanabilir.

E-Öğrenme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Geleneksel eğitim yöntemine en önemli alternatiflerin başında gelen e-öğrenme yönteminin başlıca avantajları şunlardır:

  • Ucuzluk: E-öğrenme basılı materyal ve eğitimci masraflarını ortadan kaldırır.
  • Zamandan tasarruf: İçerik üreticisi eğitimin içeriğini kolayca oluşturur ve değiştirir. Eğitimlerin öğrenenlere iletilmesi bir web sitesi üzerinden kolayca sağlanır.
  • Öğrenen hızında öğrenme imkanı: Öğrenen e-öğrenme içeriklerini istedikleri zaman istedikleri yerde açıp takip edebilir. Anlaşılmayan noktalarda geriye dönüp bakabilir.
  • Performans ve üretkenlik: E-öğrenme öğrenenlerin zaman kaybetmeden ve daha odaklı bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Daha çok motive olurlar.
  • Çevreci: E-öğrenme kağıt atıkları azaltır, insanların eğitim için bir yerden bir yere araçlar kullanarak ulaşım sağlamasının önüne geçer. Bu da çevreye olan zararın azalmasını sağlar.

E-Öğrenme İçeriği Nasıl Oluşturulur?

E-öğrenme içerikleri birtakım program veya uygulamalarla özenle hazırlanması gereken içeriklerdir. Bu programlardan bir tanesi de aşağıda videosunu hazırladığım iSpring Suite programıdır. iSpring Suite sizlere kolay, hızlı ve profesyonel bir şekilde e-öğrenme içeriği oluşturma imkanı sunmaktadır. Eğer Microsoft PowerPoint kullanmayı biliyorsanız, iSpring Suite’i de biliyorsunuz demektir. Çünkü PowerPoint programına entegre olan iSpring Suite ile sunumlarınızı e-öğrenme içeriğine dönüştürebiliyorsunuz. Oluşturmuş olduğunuz sunumlarınıza videolar, ekran kayıtları, sesler ekleyerek bunları stüdyoda da düzenleme imkanına sahipsiniz.

E-Öğrenme Nedir? iSpring Suite ile Nasıl Oluşturulur?
E-Öğrenme Nedir? iSpring Suite ile Nasıl Oluşturulur?

E-öğrenme içeriğinde bilgilerin aktarılmasından ziyade resim, video ve ses gibi çoklu ortam materyallerinin kullanılması, ölçme ve değerlendirme yapılması da gereklidir. iSpring Suite bu noktada da sizlere PowerPoint sunumunuza ses, görsel ve video ekleyerek eğitim içeriğinizi zenginleştirme imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak, eğitimlerinize çoktan seçmeli, açık uçlu, eşleştirme gibi değerlendirme etkinlikleri ekleyebilirsiniz. Sorulara puanlar vererek, puanlamalarını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, doğru ve yanlış cevaplara özel geri bildirimler ayarlayabilirsiniz. Veri ve içerik görselleştirmesi için adımlar, kataloglar, sıkça sorulan sorular, içindekiler, sekmeler ekleyerek e-öğrenme içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Çeviri, rol yapma, video oynatıcı seçimi, arka plan, karakter oluşturma, ikon ekleme ve sunum şablonu oluşturma iSpring Suite programının diğer önemli özelliklerinden bazıları.

iSpring Suite’i masaüstü programı olarak kullanmanın yanı sıra çevrim içi ortamda da kullanma imkanına sahipsiniz. Oluşturduğunuz içerikleri LMS içeriği, SCORM paketi, mp4 video ve HTML5 içeriği olarak çıktı alabilir, kendi web sitenize HTML kodu ile yerleştirebilirsiniz. iSpring Suite şirket çalışanları eğitimi, öğretmen eğitimi, bireysel ve kurumsal eğitimler için oldukça kullanışlı bir programdır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak iSpring Suite programını ücretsiz indirebilirsiniz.

iSpring Suite’i ücretsiz deneyin.

Ayrıca, iSpring ile oluşturmuş olduğum bu videonun HTML5 versiyonunu da aşağıda bulabilirsiniz

E-Öğrenme İçeriklerini Yayınlama Yöntemleri

iSpring ve benzeri programlarla oluşturmuş olduğunuz içerikleri farklı şekillerde yayınlayabilirsiniz. Bunlardan ilk seçenek bu gibi programların Bulut Tabanlı Sistemleri olacaktır. Hazırladığınız içeriği hazırlamış olduğunuz programın sistemindeki buluta kaydedip kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Bir başka yöntem ise açık kaynak kodlu LMS yazılımları olacaktır. Örneğin, MOODLE gibi sistemlerde e-öğrenme içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Son olarak, hazırlamış olduğunuz e-öğrenme içeriklerini kendi web sitenizde HTML5 formatında da paylaşabilirsiniz. Bu da pratik yöntemlerden birisi olacaktır.

En Yaygın E-Öğrenme Eğitimi Türleri

Son bölümde, E-öğrenme içeriklerinin en yaygın kullanıldığı eğitim türlerinden bahsedeceğim. En yaygın e-öğrenme eğitimlerinin başında çalışan eğitimleri gelmektedir. Şirketler, kuruluşlar ve organizasyonlar çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimleri için e-öğrenme içerikleri ile hizmet içi eğitimler sunmaktadır.

E-öğrenme içeriklerinin yaygın olarak kullanıldığı bir başka alan ise müşteri eğitimleri. Örneğin, bir ürün satıyor veya hizmet sağlıyorsunuz ve bu ürün veya hizmetin nasıl kullanıldığını müşterilerinizin daha iyi anlamasını istiyorsunuz. Bunun için e-öğrenme içerikleri oluşturarak müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz.

Zorunlu eğitimler de e-öğrenme içeriklerinin yaygın olarak kullanıldığı eğitimlerin başında gelmektedir. Örneğin, Milli Eğitim bünyesinde alınması zorunlu olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimi gibi eğitimlerin bütün paydaşlara kolayca verilmesi e-öğrenme ile sağlanabilir.

Bu yazıda sizlere e-öğrenme nedir ve faydalarından bahsetmeye çalıştım. E-öğrenme içeriklerini nasıl oluşturacağınızı anlattım. Sizler de kendi bünyenizde çalışanlara, müşterilerinize, paydaşlarınıza e-öğrenme içerikleri hazırlatarak eğitimler verebilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki videoyu da izleyerek e-öğrenme konusu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-Öğrenme Nedir? iSpring Suite ile E-Öğrenme İçeriği Oluşturma Videomu İzleyebilirsiniz

Google E-Tablolar Video Eğitim Serisi
UZEM ile Uzaktan Eğitimde Fark Yaratan Üniversiteler

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF