Okullarda Eğiteknoloji

ClassDojo ile Eğlenceli Sınıflar!

0
Please log in veya register to do it.
Classdojo ile eğlenceli sınıflar oluşturun. Velilerle ve öğrencilerle iletişimde kalın.

Hiç bitmeyen eğlenceli dersler hayal edin..

Öyle bir sınıf hayal edin ki içinde hem eğlence olsun hem bilgi olsun ve dersler hiç bitmesin. Öyle bir sınıf hayal edin ki öğretmen olarak veliler ve öğrencilerle iç içe olun ve sınıfınızı daha iyi kontrol edin. Öyle bir sınıf hayal edin ki bütün güç sizde olsun! Bunun adı da ClassDojo olsun!

ClassDojo nedir?

ClassDojo, öğrencilerle velileri bir araya getiren, öğrencileri ders içerisinde ve ders dışında verilen geri bildirimlerle sürekli etkin tutan sanal sınıf uygulamasıdır. ClassDojo, velileri de eğitime katarak eğitimdeki öğretmen-öğrenci-veli işbirliğini üst düzeye çıkarmaktadır.

Sınıf içerisinde öğretmenler öğrencilerin motivasyonunu sürekli canlı tutmaya çalışır. Ancak bunu 40 dakika boyunca başarmak oldukça zor olmaktadır. Üstelik sınıfta öğrencilerin konuşmasını engellemek, onları sürekli dersle iç içe tutmak zor bir hal almaktadır. Ancak elinizde anında geri bildirim gibi bir gücünüz varsa bu çok kolay olabilmektedir. ClassDojo ile oluşturduğunuz sınıflarda öğrencilerinize sınıf içerisinde ve dışında anında geri bildirimler vererek onların ödevlerini, derse katılımlarını, davranışlarını kontrol altında tutabiliyorsunuz. Bu uygulamaya bir de velileri dahil ederek öğrencilerin durumlarından onların da haberdar olmasını sağlayabiliyorsunuz.

ClassDojo ile ne yapılır? ClassDojo nasıl kullanılır?

Classdojo ile geribildirim
Classdojo ile geribildirim

Yukarıda anlattıklarımızı bir örnek ile açıklayalım. Varsayalım ders esnasında öğrencilere bir görev verdik ve yanındaki arkadaşlarıyla ikili çalışma yapmalarını istiyoruz. Akademik olarak başarılı bir öğrencinin zayıf bir öğrenciye yardım ettiğini gördük ve bunu ödüllendirmek istiyoruz. Akıllı telefonunuzda ClassDojo’ya girerek hemen ilgili öğrenciye yandaki rozeti verdiniz. Arkadaşına ettiği yardımdan dolayı +1 puan kazandı. Bunu da öğrenci eve gidince ya da anında tabletinden görebiliyor ve motivasyonu artıyor.

Bu durum sadece bununla sınırlı değil tabi ki. Sınıf olarak herkese olumlu yönde bir geri bildirim, eksikleri olduğunda ona göre hazırladığınız bir rozet verebilirsiniz. Bu şekilde onların motivasyonunu siz kontrol edebilirsiniz.

ClassDojo sınıfınıza okulda bulunan diğer öğretmenleri de katarak daha profesyonel ve işbirlikli bir çalışma yürütebilirsiniz. Halıhazırda şuan birçok özel okulda ClassDojo yaygın olarak kullanılmakta ve öğrencilerin takibi bu şekilde yapılmaktadır. Öğrencilerin velilerine toplu mesajlar gönderilmekte, öğrencilerle yapılan bir etkinliğin fotoğrafı profilde paylaşılabilmekte, sınıf adına aklınıza gelecek her şeyi yapabilmektesiniz. Eğitim teknolojilerinin gelişmesiyle de ClassDojo gibi sanal sınıf uygulamasına da ihtiyaç duyulmaktadır.



ClassDojo Kullanımı

ClassDojo kullanım olarak çok kolay bir uygulamadır. Birçok dil desteği bulunan bu uygulamayı Türkçe de kullanabilmektesiniz. Kendi rozetlerinizi kendiniz ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. ClassDojo kullanımı ile detaylı bilgiyi almak ve sisteme üye olmak için web sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.  Daha detaylı bilgi almak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Website | Android | iOS

ThingLink Kullanım Rehberi
Powtoon Kullanım Rehberi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF