Okullarda Eğiteknoloji

Çocuğunuza İngilizce’yi Sevdirecek 10 Şarkı

0
Please log in veya register to do it.
Çocuğunuza İngilizceyi Sevdirecek 10 Şarkı

Giriş ve Bilgilendirme

İngilizce öğrenmek sanırım geçmişimizin de günümüzün de en büyük sorunlarından. Bir İngilizce öğretmeni olarak benim de okulda öğrencilerime İngilizce eğitimi verirken zorlandığım bazı alanlar oluyor. Bunlardan ilki İngilizce öğrenememe ön yargısı diğeri ise İngilizce’nin bir ders olarak görülmesi. Elbette diyebilirsiniz, “okulda okutulan her şey ders değil mi” ve kısmen haklısınız, ama bence dil eğitimi ders olarak görülmemeli. Hem öğretmenler tarafından hem de öğrenciler tarafından. Peki bunun ne gibi olumsuz etkisi var, gelin birlikte bakalım.

İngilizce’nin ders gibi görülmesinin en büyük olumsuz sonucu testlerle İngilizce öğrenmeye çalışmaktır. Bu da sizi bir dilin sadece belli mekaniğini ezberlemekten öteye götürmez. Bununla birlikte, dili hayatın bir parçası olarak görenler, testler bir kenara İngilizce’yi daha doğal yollarla öğrenmeye çalışmaktadır. Kitap, film, oyun, sohbet, video gibi materyal ve etkinlikler gibi. Şarkılar da bunlardan bir tanesi ve bence özellikle küçük yaş çocuklar için en önemlisi. Şarkılarla İngilizce öğretimi de oldukça popüler yöntemlerden birisi.

Ortaokul ve lise yıllarımda öğrendiğim şarkılar hala dilimde dolaşır ve asla unutmam. The Beatles’ın Yesterday şarkısı vardı, lise hazırlık sınıfında öğrenmiştim. Ayrıca, oyunlar ve internet uygulamalarından öğrendiğim onlarca kelime ve yapı hala aklımda. Bu öğrendiklerim tamamen doğal yollarla öğrenilmiş ve bir ders gibi ezberlenmemiştir. 3 yaşındaki çocuğuma da şu an benzer bir şekilde aşağıda yer alan şarkıları söylüyorum ve o da bundan şu an keyif alıyor. Çünkü her zaman söylediğim gibi “English is fun (İngilizce eğlencedir).”

Şimdi sizlere 10 tane basit ve öğretici şarkı söyleyeceğim. Önerim şu: bunu önce siz öğrenin, sonra çocuğunuzla birlikte söyleyin. Diyebilirsiniz ki, “hocam ben İngilizce bilmiyorum nasıl öğreneyim.” Şarkılar o kadar kolay ki, Google Translate veya Deepl gibi uygulamalardan çeviri yaparak ve birkaç kez dinleyerek öğrenebilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız, videoyu açın ve birlikte söylemeye çalışın. Dilin temel prensiplerinden birisi, tekrar etme eylemi sayesinde zaten çok kolay bir şekilde öğreneceksiniz. Hadi başlayalım 🙂

Yes, I Can Şarkısı

Bu şarkı 3 yaşındaki oğlumun en çok sevdiği ve 5 tekrarla öğrendiği bir şarkı. Çocuklar bizim gibi değil, onların zekaları o kadar berrak ki, daha çabuk kavrıyorlar. Bir de siz söylerseniz emin olun o şekilde daha iyi öğreniyor. Bu şarkıda çocuğunuza Can (-ebilmek) kalıbını, bazı hayvanları ve bu hayvanların yapmış olduğu swim, stomp, climb, run, fly, clap, dance, sing gibi filleri öğretmiş olacaksınız. Amacımız da zaten çocuğunuzun doğal bir şekilde bu kelimelere aşina olması. Şarkıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Five Little Ducks Şarkısı

Bu şarkıda ise çocuğunuza tekrarlar sayesinde bazı Past Simple (Geçmiş Zaman) kalıplarını, sayıları ve went out, over the hill, far away, came back gibi ifadeleri öğretmiş olacaksınız. Bu şarkıyı ezberlemek de söylemek de oldukça kolay. Sevgili anne ve babalar bence yapabilirsiniz 🙂

How Many Fingers Şarkısı

Bu şarkıda how many yapısı, sayılar ve clap, stomp, foot, feet, hand, toe gibi kelimeleri öğretme fırsatı bulacaksınız. Tekrarlar sayesinde ve eğlenceli müziği ile çocuğunuz hem öğrenecek hem de eğlenecek. Sizin de rahatça öğrenip söyleyebileceğiniz bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

What’s Your Favorite Color Şarkısı

İngilizce renkleri öğretmek için harika bir şarkı. Blue, red, green, yellow, orange, purple gibi renkleri şarkıda söylerken gösteriyor ve çocuğunuzun da zihninde eşleştirmesini sağlıyor. Ayrıca, bu şarkıda my favourite, how about you, I like, what’s your favourite gibi kalıpları da öğretmiş olacaksınız.

Wheels on the Bus Şarkısı

Bu şarkı çocukların en çok sevdiği şarkıların başında geliyor. Ayrıca, hem dinlemesi hem de söylemesi çok keyifli. Sizlere bir püf nokta, şarkıları öğrendikten sonra siz de söylerken orada geçen hareketleri yaparsanız çocuğunuz daha kalıcı öğrenir. Hareketlerle sözleri eşleştirmek çok güzel bir çözüm. Burada da buna uygun bir çok ifade var. Örneğin, up and down ifadesinde önce ayağa kalkıp sonra oturabilirsiniz, open and shut ifadesinde kollarınızı açıp kapatabilirsiniz. Bu sayede, çocuğunuz da eylemlerle kelimeleri zihninde eşleştirir.

Wag Your Tail Şarkısı

Bu şarkı da özellikle emir cümleleri ile çocuğunuzun birçok fiil öğrenmesini sağlayacak. Clap, bend, wag, wiggle, slow, fast gibi farklı birçok kelime öğretebilirsiniz. Bu kelimelerden bazıları diğer şarkılarda da geçtiği için öğrenmesi ve kalıcı hale getirmesi de daha kolay olacaktır.

Old MacDonald Had A Farm Şarkısı

Bu şarkı çocukların vazgeçilmezlerindendir. Hem eğlenceli hem de öğretici. Old MacDonald şarkısı ile birçok hayvanı ve bu hayvanların çıkardığı sesleri de öğretebilirsiniz. Siz de şarkıyı öğrenerek çocuğunuzla birlikte söyleyerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Walking In The Forest Şarkısı

Bu şarkı hem hareketli hem de eğlenceli. Şarkıyı söylerken hareketleri yapmanız, stop deyince durmanız, look deyince bakarak göstermeniz, listen deyince kulağınızı kabartmanız çocuğun dikkatini çekecektir. Ayrıca, şarkıda hem hayvanları hem de bazı fiilleri öğretme imkanı bulacaksınız.

If You’re Happy Şarkısı

Bu şarkı çocuğunuzun if yapısını ve happy, angry, sleepy gibi bazı sıfatları öğrenmelerine yardımcı olacak. Bu şarkıyı birlikte söylerken sizler de çocuğunuza hareketlerle eşlik ederseniz daha keyifli olacaktır.

One Little Finger Şarkısı

Bu şarkıda da çocuğunuz emir cümleleri ile vücudun bölümlerini öğrenme fırsatı bulacaklar. Hem eğlenceli hem de öğretici şarkılardan birisi. Leg, head, foot, arm, chin, nose gibi kelimeleri eğlenceli bir şekilde öğreneceksiniz.

Bu şarkılarla sizler de çocuğunuzun eğlenerek İngilizce öğrenmesini sağlayabilirsiniz. İngilizce öğrenmek tekrar ve maruz kalma işidir. Bu nedenle, günlük olarak bu şarkılardan bazılarını dinletmeniz ve birlikte söylemeniz çocuğunuzun İngilizce temeline çok önemli katkı sağlar.

Sorularınız, eklemek istedikleriniz ve şarkı önerilerinizi aşağıdaki yorumlardan benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınıza göndermeyi unutmayın 🙂

Sayid Özcan – İngilizce Öğretmeni

E-Öğrenme: Geleceğin Eğitim Anlayışı
Web Siteniz İçin Mükemmel Görsel Bulma Rehberi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF