Okullarda Eğiteknoloji

Eğlenceli Genel Kültür Bilgi Yarışması Oyunu

0
Please log in veya register to do it.
Coğrafya Genel Kültür Bilgi Yarışması

Bilgi yarışmaları okullarımızda kullandığımız keyifli bir etkinliktir. Bilgi yarışmaları ile öğrencilerin bir konu veya ders hakkındaki genel bilgilerini görebileceğiniz gibi onların motivasyonunu ve keyfini de artırırsınız. Okullarda genellikle dönem ve sene sonlarında sınıflar arası etkinlikler için kullanılan bilgi yarışması için ben de bir şablon etkinlik hazırladım.

Daha öncesinde Microsoft PowerPoint ile bilgi yarışması şablonu hazırlayarak paylaşmış ve birçok kişiden olumlu geri bildirimler almıştım. Her ne kadar da olsa PowerPoint ile yapılan sınavda her şeyi daha dinamik hale getirmeniz pek mümkün olmamaktadır. Haliyle takım isimleri, oyunun süresi, takım sayısı, soru sayısı gibi değişkenlerin PowerPoint ile çok da dinamik yapılamadığını gördük. Bu nedenle bunu farklı bir programla daha dinamik hale getirmeye çalıştım.

Articulate Storyline 360 ile Dinamik Bilgi Yarışması

Uzun zamandır e-öğrenme içeriği geliştiren birisi olarak Articulate Storyline 360 programı ile çok keyifli dijital eğitim içerikleri geliştirildiğini söyleyebilirim. Hatta daha önce bundan birçok öğretmenin haberi olsun diye Eğiteknoloji üzerinden duyurduğum bir eğitim bile yapmıştım. Articulate Storyline 360 bu anlamda o kadar güçlü bir altyapı sunuyor ki tek sınırınız hayalleriniz ve tasarım beceriniz. Etkili bir e-öğrenme senaryosunun hazırlanması sonucu ortaya çok güzel örneklerin çıktığını da görebilirsiniz. Zira sizlere sayidozcan.com portfolyo sayfasında bunların bazı örneklerini paylaşmıştım.

Bu içeriklerden bir tanesi de yeni hazırlamış olduğum bilgi yarışması şablonu. Bu şablon ile soruları önceden hazırlanan yarışma uygulamasını açan kişi takım sayısı, oyun süresi, takım adları, soru puanı gibi dinamik değişkenlerin ayarlamasını yapabilmektedir. Bu anlamda kullanıcılara keyifli bir uygulama süreci sunduğunu söyleyebilirim.

Şablon dosyasını indirmek için tıklayın.

Bu Şablonu Nasıl Kullanırım?

Bilgi yarışmalarını düşündüğümüzde öncelikle öğrencilerden takımları oluştururuz. Bu takımları sınıflara göre belirleyebilirsiniz. Sorular hazırlandıktan sonra bir salonda jürilerin de yer aldığı bir sahne kurulur. Takımlar birbirinden uzak olacak şekilde konumlandırılır. Bu şablon kullanımında da yarışma başlamasından itibaren belirlediğiniz süre kadar öğrenciler soruyu düşünüp cevapları jüriye gösteri ve jüri yanıtları not eder. Daha sonra ekranda cevabı göster butonuna tıklanıp cevap gösterilir. Puanları işle diyerek doğru yapan takıma puanları verilir.

Articulate Storyline 360 ile tasarladığım bu şablonu kendi hazırlamış olduğunuz sorularla kullanmak için benimle Eğiteknoloji İletişim veya Sayid Özcan İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şablon dosyasını indirmek için tıklayın.

Coğrafya Genel Kültür Bilgi Yarışması

Türkçe, İngilizce Dil Dersleri İçin Sınav Değerlendirme Rubriği
Şirketinizin Kurumsal E-Posta Trafiğini Uzman Posta İle Yönetin

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF