Okullarda Eğiteknoloji

En İyi 5 Phet Colorado Fizik Simülasyonu

0
Please log in veya register to do it.
En İyi 5 Phet Colorado Fizik Simülasyonu
Phet Colorado

Simülasyonlar internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte gerçek hayata yakın deneyimler sunmaya başladı. Simülasyonların en çok kullanıldığı alanlardan birisi de eğitim alanı oldu. Phet Colorado da bu alanda çok iyi simülasyonlar sunarak, bunların eğitim ortamında kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Daha önce sizlere Phet nedir ve nasıl kullanılır gibi konularda bilgi vermiştim. Bu yazıda ise sizlere, en çok etkilendiğim 5 Phet Colorado Fizik Simülasyonunu göstereceğim.

Phet Enerji Kaykay Parkı

Phet Colorado sitesinde yer alan en eğlenceli Fizik simülasyonlarından birisi Enerji Kaykay Parkı simülasyonu. Bu simülasyon ile Fizik alanında yer alan kinetik ve potansiyel enerji, sürtünme, enerji korunumu gibi konularda öğrenme deneyimleri yaşatabiliyorsunuz. Hatta öğrenme sonrası öğrencilere oyunlar da oynatabiliyorsunuz. Aşağıda sizler için yerleştirdiğim simülasyonu deneyimleyebilirsiniz.

Ohm Kanunu

En sevdiklerim Phet simülasyonları arasından bir diğeri ise Ohm Kanunu. Bildiğiniz gibi elektrik konusunun en önemli temel kanunlarından birisi olan Ohm Kanunu, akım, gerilim ve direnç arasındaki ilişkiyi anlatmak için ortaya atılmıştır. Bu hesaplamalarda, birçok kişi çok fazla kafa karışıklığı yaşasa da bu uygulama bu kafa karışıklığının önüne VIR formülü deneyiyle geçiyor. Bu simülasyonda Ohm Kanunu temelleri, devreler, akım, gerilim (voltaj) ve direnç kavramları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Aşağıdan Ohm Kanunu simülasyonunu deneyebilirsiniz.

Denge Hareketi

Fizikte terazi denge konusu da en çok deneyim gerektiren konuların başında gelmektedir. Buna bağlı olarak, Denge Hareketi simülasyonu sizin kütle, denge, terazi gibi konuları deneyimleyerek çok iyi anlamınızı sağlayacaktır. Bir terazinin üzerine çeşitli ağırlıklar koyarak bu ağırlıklar sonucunda terazinin nasıl konumda olduğunu yaparak ve yaşayarak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki simülasyonu deneyimleyebilirsiniz.

Phet Basınç Simülasyonu

Phet Colorado web sitesinde severek kullandığım bir başka simülasyon ise Basınç simülasyonudur. Basınç simülasyonu sayesinde, su içerisinde çeşitli ayarlamalar yaparak basınç konusunu kavrayabilirsiniz. Örneğin, havuz içerisine doldurduğunuz suyun farklı yer çekimli alanlarda hangi durumda olduğunu test edebilirsiniz. Ayrıca, atmosfer basıncını da dikkate alıp almama ayarını da yapabilirsiniz. Sonuç olarak, bu simülasyon sayesinde basınç, sıvılar ve yoğunluk konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Geometrik Optik

Ve geldik en beğendiğim simülasyonların sonuncusuna. Geometrik Optik adından da anlaşılacağı gibi optik konusuyla ilgili hazırlanmış bir simülasyon. Örneğin, bir düz aynada görüntü ve sanal görüntü nasıl olur? Ya da bir mercekte görüntü nasıl oluşur gibi konuları yaparak ve yaşayarak öğrenebilirsiniz. Bu sayede, optik, lens, odak uzunluğu gibi konularda pratik yapmış olursunuz. Aşağıdaki örneği kullanarak optik simülasyonunu deneyimleyin.

Bu yazıda sizlere en sevdiğim web araçlarından birisi olan Phet Colorado sitesinde oluşturulmuş en iyi 5 Fizik simülasyonunu anlattım. Bunlar arasında sizin en sevdiğiniz hangisi ise yorumlardan benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, uygulamanın web sitesine giderek daha fazla Fizik simülasyonuna erişebilirsiniz.

UZEM ile Uzaktan Eğitimde Fark Yaratan Üniversiteler
Google Slaytlar ile Etkili Sunum Hazırlama Adımları

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF