Okullarda Eğiteknoloji

Eğitimde Google Sertifikaları ve Mesleki Gelişim

0
Please log in veya register to do it.
Google Sertifikaları ve Mesleki Gelişim

Öncelikle merhaba. Yıllarca eğitimde web 2.0 araçları kullanımı ile ilgili yapmış olduğum çalışmalar, yazmış olduğum blog yazıları, kaydetmiş olduğum videolar ve son olarak ortak olarak çıkarmış olduğumuz kitap beni eğitimde çok farklı noktalara getirdi. Yıllardır birçok web 2.0 aracı inceleyen, kullanan ve öğreten birisi olarak en çok kullandığım araçların başlarında da hep Google araçları yer aldı. Öyle ki en son yazmış olduğumuz Eğitim Ortamları İçin Web 2.0 Araçları Rehberi kitabımızı 3 farklı kişi olarak 3 farklı şehirden Google Dokümanları kullanarak kaleme aldık. Bu kadar Google kullanımı sonucunda da kendimi artık ispatlamak adına Google Eğitmeni Sertifikasına başvurup bu sertifikayı elde ettim. Peki bu sertifikanın hayatıma etkisi ne oldu, ne olacak? Bu sertifika öğretmenlere ne gibi fırsatlar sunuyor bunları konuşacağız.

Google, K-12 okullarında çok önemlidir.

Şu anda dünya çapında 20 milyondan fazla Google destekli Chromebook kullanılıyor ve 2020 yılına kadar Eğitim için G Suite kullanan 110 milyondan fazla öğretmen ve öğrencinin olacağı tahmin ediliyor.

Google ürünlerine ve donanımına olan güveniniz arttıkça, sınıfta bu araçları kullanabilecek ve destekleyebilecek öğretmenlere ihtiyaç olacaktır. Eğitim için şirket içi kapasite oluşturmak da, teknoloji kaynaklarının tam potansiyelleriyle kullanılmasını sağlamanın mali açıdan sorumlu ve etkili bir yoludur. Bu doğrultuda öğretmenlerin Google Sertifikalı olması, eğitim kurumlarında kapasite oluşturmanın harika bir yoludur. Google Sertifikasyon programı ise, öğretmenlerin teknolojiyi sınıfta etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Google for Education
Google for Education

Google sertifikalı olmak hayatımı değiştirdi.

John Sowash

diyor John Sowash ve şunları da ekliyor:

İlk Google Sertifikasyonumu 2009 yılında Google Teacher Academy’ye katıldığımda kazandım. Bu deneyim beni daha iyi bir öğretmen yaptı. Teknolojiyi sınıfımda kullanmanın yeni yollarından haberdar olmamı sağladı ve bana ilham veren ve bana meydan okuyan diğer eğitimcilerle bağlantı kurmamı sağladı.

John Sowash

Peki öğretmenler sertifika almaya zorlanmalı mı?

Gerçek şu ki, bir Google sertifikası kazanmak, öğretmenleri profesyonel olarak büyümeye zorlayacaktır. Teknolojiyi sınıfa dahil etmenin yeni yollarını öğrenecekler ve yaşadıkları bölgelerdeki sınıflara getirmek için yatırım yapılan teknolojinin gücünden daha fazla yararlanacaklar. 

Google sertifika programı, öğretim liderlerini ve en yenilikçi personeli belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu kulağa harika gelse de, öğretmenlerinin tümü bu sertifikayı almaya uygun olmayacaktır.

Herkes sertifika almamalı

Amaç sadece sertifika almak olmamalı. Google sertifikası da zaten herkesin alabileceği ölçüde bir sertifika değil. Zira bu sertifikayı alabilmeniz için halihazırda zaten Google araçlarının bir çoğuna hakim olmalı ve bunları aktif olarak kullanıyor olmalısınız. Ayrıca, sertifikasyon gereksinimleri sıkıdır. Bir düzeyde içsel motivasyon olmadan, öğretmenler sertifika almak için gerekli adımları tamamlamakta zorlanacaklar.

Sınıfta teknolojiyi kullanmakta zorlanan öğretmenlere sertifika almaları gerekiyor denildiğinde bu kişiler hem stres olur hem de buna karşı bir tepki gösterebilir. Tüm öğretmenlerin sertifika almasını zorunlu kılmak yerine, her düzeydeki öğretmenleri desteklemesi gereken daha geniş bir mesleki gelişim programının parçası olarak Google sertifikası almayı bir hedef hedef haline getirmenizi tavsiye ederim.

Amaç sertifika değil büyüme.

Ortalama olarak, öğretmenlerin yalnızca %20’si Google Sertifikasyon sınavını geçmeye hazır.

Geriye kalan %80’lik kısım ise Eğitim için G Suite’i (Google Araçlarını) kullanarak teknoloji kullanımı konusunda ön yargılarını ortadan kaldırıp, Google Sertifikası almaya hazır hale gelecek.

Google Eğitmenliği Sertifika Programları

Google Certifications
Google Certifications

Google, üç eğitimci sertifikası sunar. Bu üç sertifikayı bölgenizde bir mesleki gelişim programı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Her Google sertifikası, gerçek sınıf ortamlarında Gmail, Drive ve YouTube gibi Google ürünleri için pratik uygulamalara odaklanır. Öğretmenler, hemen kullanabilecekleri sınıf uygulamalarını keşfedecekler.

Sertifikalara genel bakış:

  • Google Certified Educator, Seviye 1 – “ortalama” sınıf öğretmeni için ideal. Seviye 1 sertifikası, tüm personel üyeleri için makul bir hedeftir. 
  • Google Certified Educator, 2. Düzey – 2. düzey sertifika, ileri teknoloji kullanıcılarını ve potansiyel eğitim liderlerini belirlemenize yardımcı olur. Binalarınızın her birinde 2-3 seviye 2 sertifikalı öğretmene sahip olmak iyi bir hedef olacaktır. 
  • Google Certified Trainer – Sertifikalı eğitmen programı, tüm eğitim teknolojisi uzmanları ve medya uzmanı için gerekli olmalıdır. Rollerini bir destek pozisyonuna değiştirmekle ilgilenen personel üyeleri de sertifikalı bir eğitmen olmaya teşvik edilmelidir. 

Harika öğretmenler hayat boyu öğrenenlerdir. Ancak bazen profesyonel olarak büyümek için ekstra bir itici güce ihtiyaç duyarlar. Onları Google Sertifikasyon programı üzerinden çalışmaya zorlamak, ihtiyaçları olan itici güç olabilir!

Google Certified Educator Olmak İçin Ücretsiz Kaynaklar

Google sertifikasını almak için sizlere farklı imkanlar sunuyoruz. Sınava nasıl kayıt olunacağını öğrenmek, sınav ücreti, sınav esnasında yapılması gerekenler ve örnek sınav soruları gibi birçok konuda bilgi sahibi olmak için aşağıdaki ücretsiz kaynaklara başvurabilirsiniz.

  • Ücretsiz olarak bilgilendirme bültenlerinin yayınlandığı Google Grubuna katılma isteği gönderebilir ve bilgilendirme e-postaları alabilirsiniz.
  • Belirli aralıklarla yapılacak ücretsiz bilgilendirme webinarlarını takip edebilirsiniz. Webinarlarla ilgili bilgilendirmelere Twitter adresimden ve yukarıda paylaştığım Google grubundan da ulaşabilirsiniz.

Referans: https://www.geducator.com/google-certification-program/

Microsoft PowerPoint ile Hazırlanmış Bilgi Yarışması Şablonu
En İyi Web 2.0 Sunum Araçlarını Tanıyalım

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Tepkiler

Henüz kimse beğenmemiş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF