Bugün sizlere derslerinizde severek kullanacağınız bir aracı tanıtacağım: Voki.

Birkaç gün önce karşıma çıkan ve ilgimi çeken Voki’yi incelediğim zaman tam benim işime yarayacak bir Web 2.0 aracı olduğunu fark ettim. Öyle ki Voki ile o kadar eğlenceli seslendirmeler yapabiliyorsunuz ki bu da derslerinize renk katacaktır.

Voki nedir?

Voki, çevrimiçi olarak karakterler oluşturup, bu karakterlerin yazdığınız metinleri seslendirmesine imkan sunan bir uygulamadır. Evet Voki ile oluşturduğunuz karakterler birçok dilde yazılmış metinleri seslendirme yeteneğine sahipler. Ayrıca her dilde kadın ve erkek farkıyla birlikte, dilin farklı aksanlarıyla da seslendirme imkanı sunulmaktadır. Voki karakterleri sadece metni seslendirmiyor aynı zamanda sizin ses kaydınızı da seslendirme ve bilgisayarınıza kaydettiğiniz sesleri de seslendirme yeteneğine sahipler. Bu özellikleriyle Voki derslerimiz için çok eğlenceli birer araç olmaya aday.

Voki derslerde nasıl kullanılabilir?

Voki özellikle yabancı dil dersleri için oldukça elverişli bir uygulama. Birçok dil seçeneği ile yabancı dil öğretmenlerine güzel bir imkan sunmaktadır. Yabancı dil derslerinde öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi konuşma. Öğrenciler genelde hata yapma korkusu yaşadıkları için ya da utandıkları için öğrendiklerini üretime geçiremiyorlar. Ancak bu tip öğrenciler Voki üzerinden kendi sesleriyle okudukları bir metni başka bir karaktere seslendirebilirler. Böylece üzerlerindeki baskı ve korku daha aza inmiş olur. Öğretmenlerimiz bilgisayar kullanma imkanı olan öğrencilerine bu şekilde ödevler verebilir. Yabancı dil derslerinin yanı sıra diğer branşlarda da Voki kullanılmaya çok elverişli bir uygulama. Özellikle ders başlarında öğrencilerin dikkatini çekme adına Voki ile yapılmış bir seslendirme kullanılabilir. Ya da Voki üzerinden hazırlanmış seslendirmeler yine Voki sunumlarıyla derslerde kullanılabilir. Voki’yi inceledikten sonra bu uygulamanın kullanımının aslında tamamen siz öğretmenlerimizin yaratıcılığına kaldığını düşünüyorum. Fikirlerinizi de bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Voki nasıl kullanılır? Tanıtım videomuzu seyredebilirsiniz.


Sayid Özcan

Sayid Özcan

İngilizce Öğretmeni - Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Web 2.0 Araçları Tanıtımı
Etkileşimli Test ve Anket Hazırlama
Etkileşimli Test ve Anket Hazırlama

Yıllardır sınıf içerisinde öğrencilerin çok pasif kaldıklarından bahsediyoruz. Artık etkileşimli test ve anketlerle bu duruma son verme zamanı. Yıllardır eğitimdeki...

Kapat