İnternet artık insanlara öyle güzel imkanlar sunuyor ki onun nimetlerinden faydalanmamak gerçekten kötü olur. Bu yazımızda sizin için en son incelediğimiz Storyboardthat uygulamasından bahsedeceğiz. Storyboardthat gerçekten tam anlamıyla muhteşem bir şey.

Storyboardthat nedir?

Storyboardthat internet üzerinden çeşitli resimler, şekiller, 3 boyutlu grafikler ve yazılar kullanarak dijital bir hikaye oluşturmaya yarayan web 2.0 araçlarından birisidir. İçerisinde onlarca resim, grafik, şekil barındıran ayrıca kendinizin de resimler, grafikler yüklemesine izin veren Storyboardthat ders içerisinde anlatacağınız konuları hikayeleştirerek daha eğlenceli ve daha somut hale getirmektedir. Bu sayede derslerde hem öğrenciler sıkılmamış olacaktır hem de somutlaştırılan bilgileri anlamaları daha kolay olacaktır.

Şimdi bizlere bence bir öğretmen olarak şu soruları soruyorsunuz. İyi de biz bu kadar materyali oluşturmak için bu kadar zamanı nereden bulacağız? Bu soruya ancak şu şekilde cevap verebilirim. Öğretmenlik gerçekten çağın gerekliliklerine ayak uydurmayı gerektiren bir meslektir. Aslında biraz fedakarlık ister. Yenilenmek gerekir. Çağımızın vazgeçilmezi olan teknolojiden kaçarak daha iyi bir öğretmen olamayız. Kendi bildiğimiz öğretim yöntemlerine devam ederek daha etkili bir ders anlatımı sağlayamayız. Yeri gelince geleneksel yöntem yeri gelince yenilikçi yöntem ve teknikleri kullanmalıyız. Bu yüzden kendinize zamanı kendiniz oluşturacaksınız. Her şey daha iyi bir eğitim ortamı için.

Neyse biz tekrardan Storyboardthat uygulamasına dönecek olursak, yaptığım bir örnek çalışmayla devam edebilirim. Branşım İngilizce olduğu için aşağıdaki gibi “Daily Routines” (Günlük Aktiviteler) konusu ile alakalı bir hikaye oluşturdum:

Storyboardthat Örnek Çalışma

Yukarıda yapmış olduğum örnek çalışma Storyboardthat’i yeni öğrendiğim için sadece 10 dakikamı aldı. Eminim alıştıkça daha hızlı şekilde yapabilirim. Ben kendi branşım için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda diğer branşlar içinde çok etkili bir şekilde kullanılabilir. Aslında işin özü birazcık yaratıcılığınızı kullanmaktan geçiyor. Buradaki karakteri ders anlatımında da kullanabiliriz. Yani burada kendimize bir karakter oluşturup yanına konuşma balonlarına yazılar yazarak bazı konuları orada anlatırız. Sonra da bu oluşturduğumuz resimleri powerpoint sunusu şeklinde derste sunarız. Bu bile öğrencilerin dikkatini o kadar çok çeker ki… Denemekte fayda var. Biraz üzerinde uğraşırsanız çok şey çıkarabilirsiniz. Storyboardthat kullanımı ile alakalı çok yakında video dersimizi yayınlayacağız.

Altta yer alan yorum bölümüne bu yazıyı okuduktan sonra branşınızı ve Storyboardthat uygulamasını derse nasıl uygulayabileceğinizi yazarsanız diğer öğretmen arkadaşlar da faydalanmış olur. Herhangi bir sorunuz olursa da sorabilirsiniz.

Meraklısı için sitenin linkini buraya bırakıyorum: http://www.storyboardthat.com/


Sayid Özcan

Sayid Özcan

İngilizce Öğretmeni - Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Web 2.0 Araçları Tanıtımı
Kahoot nasıl kullanılır?
Kahoot ile Bilgi Yarışması Oluşturma

Daha önce anlatmış olduğumuz Kahoot uygulamasında içeriğin nasıl oluşturulacağını video dersimizle sizlere aktarmaya çalıştık. Sınıf içerisinde eğlenceli bir ortam oluşturmak...

Kapat