Bir ders anlattınız ya da bir sunum yaptınız, bunun sonrasında ilk olarak öğrencilerinize ölçme ve değerlendirme yapmak istersiniz. Mentimeter nedir? Mentimeter nasıl kullanılır? İşte Mentimeter kullanımı.

Ölçme ve değerlendirme, bir dersin, bir kursun sonunda olmazsa olmazlardandır. Ancak, ölçme ve değerlendirme işi öğrenciler için sıkıcı öğretenler için ise yorucu olabiliyor. Çağımızın bize sunduğu imkanlardan faydalanırsak bu iş, eğlence haline dönüşecektir.

Sizlere uzun zamandır eğlenceli web araçları tanıtarak derslerinizde kullanabileceğinizi söylüyoruz. Ölçme ve değerlendirme işini de hem klişe haline gelen soru cevap, yazılı, çoktan seçmeli formatın dışına çıkarıp hem de daha eğlenceli hale getirmek için bugün de sizleri Menti ile tanıştıracağız.

Mentimeter nedir? Menti Nedir?

Menti, ders sonrası anlık ve eğlenceli bir şekilde öğrenileni ölçme ve değerlendirmeye yarayan bir araçtır. Bu aracı kullanmak için ihtiyacınız olan şeyle ise sınıfta bir akıllı tahta veya projeksiyon; öğrencilerin ihtiyacı olan şey ise tablet, akıllı telefon veya bilgisayardır. Daha önce anlatmış olduğumuz araçlara benzer olarak Menti, tablet, akıllı telefon ya da bilgisayar aracılığıyla etkileşimli bir şekilde soru çözme, yarışma yapma gibi imkanlar sunar. Menti’nin en beğendiğim özelliklerinden başlıcaları ise, öğrencilere beyin fırtınası yapma fırsatı vermesi, açık uçlu sorularla yorumlara açık olması, hızlı bir şekilde seçim yapma imkanı sunması, öğrencileri de bu seçimlere dahil edebilmesi ve bunları yapmak için öğrencilerin isimlerine ihtiyaç duymaması. Öğrenciler ölçme ve değerlendirme kısmında kendilerini özgürce ifade edebilme imkanına sahip olabilmektedirler.

Sözü daha fazla uzatmadan sizi hazırlamış olduğumuz ve tamamen Türkçe olan “Menti nasıl kullanılır?” tanıtım videomuzla baş başa bırakıyorum. Bu arada Menti’ye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Uygulama web sitesi: https://www.mentimeter.com/

Mentimeter nasıl kullanılır?


Sayid Özcan

Sayid Özcan

İngilizce Öğretmeni - Eğitim Teknolojileri Uzmanı

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Web 2.0 Araçları Tanıtımı
Thinglink ile Etkileşimli Resimler

Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki ilginçliklerde artıyor. Kim derdi ki resimlerin üzerine videolar ya da 360 derece resimler eklenecek. Artık bu mümkün....

Kapat